Az EU nagykövetei az Ukrajna elleni orosz agresszióra válaszul egy erőteljes és jelentős 14. szankciócsomagról állapodtak meg. A csomag új, célzott intézkedéseket tartalmaz, és a kiskapuk bezárásával maximalizálja a meglévő szankciók hatását - tette közzé az X közösségimédia-platformon az EU soros belga elnöksége.
EU Ambassadors just agreed on a powerful and substantial 14th package of sanctions in reaction to the Russian aggression against Ukraine.
— Belgian Presidency of the Council of the EU 2024 (@EU2024BE) June 20, 2024
This package provides new targeted measures and maximises the impact of existing sanctions by closing loopholes.
A Politico értékelése szerint az, hogy ezúttal a jövedelmező gázágazatra is kiterjednek a szaknciók, korábban elképzelhetetlen lépés - és euró-százmilliókat vonhat ki Moszkva hadipénztárából.
Németország és Magyarország is ellenkezett, de beadták a derekukat
Az uniós nagykövetek csütörtök délelőtt hozták meg a döntést, miután Németország és Magyarország kemény ellenállása hetekig megakasztotta a megállapodást - bár a csomag különböző részei miatt.
A szankciók továbbra sem érintik az EU-ba irányuló orosz folyékony földgáz (LNG) exportjának nagy részét. Ehelyett megtiltják az uniós kikötők számára, hogy az orosz cseppfolyósított földgázt a beérkezést követően továbbértékesítsék, és blokkolják az Oroszország által tervezett sarkvidéki és balti-tengeri LNG-terminálok finanszírozását.
A Politico kommentárja szerint Magyarország elvből ellenzi a legtöbb további orosz energetikai szankciót, így az ellenállás ezen a vonalon várható volt. Németország ellenállása azonban meglepetésként hatott. Aggályaik nem is a gázzal kapcsolatosak, hanem az uniós exportőrökre vonatkozó új kötelezettségekkel kapcsolatosak. Végül a tárgyalófelek engedtek Németország aggodalmainak, és a lehetséges hatások tanulmányozásáig eltekintettek egy olyan záradéktól, amely az uniós kisvállalkozásoknak okozott volna kárt. Más források szerint pedig Magyarország a maga részéről azért támogatta az LNG-tilalmat, miután biztosítékot kapott arra, hogy az Oroszország bevonásával épülő Paks II. atomerőmű bővítése nem kerül szankció alá.