2p

Európai parlamenti (EP) képviselőkből álló ötfős küldöttség utazik Magyarországra, hogy „értékelje a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok terén történt legújabb fejleményeket”.

A képviselők háromnapos, április 14. és 16. közötti budapesti látogatásuk során „az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgálnak meg, többek között az igazságszolgáltatás függetlenségét, a média szabadságát, a tudományos szabadságot, az átláthatóságot és a korrupcióellenes intézkedéseket, a civil társadalom helyzetét, illetve az LMBTIQ személyek jogait”, derül ki az EP közleményéből.

A küldöttek találkozni fognak a kormány képviselőivel és a magyar Országgyűlés tagjaival, valamint az igazságszolgáltatás, a független és helyi hatóságok, illetve a civil társadalom képviselőivel az összes érintett területről.

A küldöttséget Tineke Strik vezeti
A küldöttséget Tineke Strik vezeti
Fotó: Európai Parlament

A küldöttség az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság képviselőiből áll, tagjai: Tineke Strik, (Zöldek/EFA, Hollandia, a delegáció vezetője), Sophie Wilmes (Renew – Újítsuk meg Európát, Belgium), Pernando Barrena Arza (Baloldal, Spanyolország), Krzysztof Smiszek (Szocialisták és Demokraták, Lengyelország), Michal Wawrykiewicz (Néppárt, Lengyelország).

A képviselők a látogatás végén, szerda délután sajtótájékoztatót tartanak az EP magyarországi irodájában.

A közlemény háttérinformációként megjegyzi: egy bizottság dönthet úgy, hogy az EP „demokratikus ellenőrzési jogkörének gyakorlása keretében és a bizottság felelősségi körének megfelelően kiküldetéseket szervez egy tagállamba, EU-n kívüli országokba vagy nemzetközi konferenciákra”.

A küldöttség ezúttal megbízást kapott arra, hogy a bizottság legutóbbi, 2021 októberében Budapesten járt delegációja óta „a demokráciával, a jogállamisággal és az alapvető jogokkal kapcsolatos magyarországi fejleményekre összpontosítson”. 

A delegáció következtetései információkkal szolgálnak az EP „folyamatban lévő erőfeszítéseihez a 2018-ban indított, a 7. cikk (1) bekezdése szerinti eljárással kapcsolatban”, áll a közleményben.

Ez az eljárás – tesszük hozzá – a magyar demokráciával kapcsolatos súlyos uniós aggályok miatt indult, és végső esetben elvileg akár Magyarország uniós szavazati jogának a megvonásával is járhat.    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!