-
Ukrajna közölte, hogy álláspontja az Oroszországgal folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban nem változott, és szövetségesei sem kérik fel, hogy tárgyaljon, miután a Washington Post jelentése szerint fő szövetségese és támogatója, az Egyesült Államok arra kérte Kijevet, jelezze, nyitott a tárgyalásokra. Mykhailo Podaljak ukrán elnöki tanácsadó a Radio Svobodá-nak elmondta , hogy Ukrajna csak akkor fog tárgyalni Oroszországgal, ha az orosz csapatok elhagyják Ukrajna egész területét, beleértve a 2014-ben elfoglalt területeket is. Podaljak azt mondta, hogy az Egyesült Államok egyenlő félként kezeli Ukrajnát, és nincs kényszer. Azt mondta, Ukrajna nyer, ezért most tárgyalóasztalhoz ülni „hülyeség lenne”.
-
Az ukrán Biztonsági Tanács titkára kedden azt mondta, hogy az Oroszországgal folytatott tárgyalások újrakezdésének „fő feltétele” Ukrajna területi integritásának helyreállítása lesz. Olekszij Danilov elmondta, hogy Ukrajnának is szüksége van a modern légvédelem, repülőgépek, harckocsik és nagy hatótávolságú rakéták „garanciájára”.
-
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt állította, hogy erői fokozatosan visszaszorítják az orosz csapatokat kelet és dél egyes részein. „Fokozatosan haladunk előre” – mondta legutóbbi hétfő esti beszédében. Zelenszkij hozzátette, hogy Ukrajna keleti donyecki régiója továbbra is Ukrajna legvéresebb csatáinak központja, és azt állítja, hogy az oroszok „naponta több százan halnak meg”.
-
A megszállt Herszon régió egyik oroszok által kikényszerített vezetője, Kirill Stremousov a Telegramon azt állította: „A délelőtti helyzet változatlan az egész frontvonalon. Nem látunk semmiféle tömeges offenzívát. Ebben a szakaszban minden változatlan, és nincsenek nehéz pillanatok régiónk számára.”
-
Oroszország fokozza erőfeszítéseit, hogy jelentős akadályokat állítson fel az ukrán erők előrenyomulásának lassítása érdekében az általa védett kulcsfontosságú helyeken, beleértve a lerombolt Mariupol városát is – közölte a brit védelmi minisztérium. Keddi hírszerzési értékelése szerint az orosz hadsereg két üzemet használ a megszállt Mariupolban, hogy nagyszámú „sárkányfogat” állítson elő – piramis alakú betontömböket, amelyeket az előrenyomuló katonai járművek lassítására terveztek. A blokkok borotvadróttal és aknákkal való gyártása és elhelyezése a legújabb jele annak, hogy Oroszország küszködő erői egyre gyakrabban próbálnak átállni a védekezőbb hadviselésre, nem utolsósorban a kulcsfontosságú déli Herszon fronton, a Dneiper folyó keleti partján.
-
Vlagyimir Putyin orosz elnök csatlakozik a jövő heti G20 - csúcstalálkozóhoz, „ha a helyzet lehetséges”, közölte indonéz kollégája, Joko Widodo, a találkozó házigazdája, hozzátéve, hogy Putyin gyakorlatilag jelen lehet. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn azt mondta, Putyin a hét végéig dönt arról, hogy részt vesz-e a csúcson.
-
Zelenszkij részt vesz a jövő héten a G20-ak bali csúcstalálkozóján, de valószínűleg csak virtuálisan – közölte szóvivője kedden a Suspilne közszolgálati műsorszolgáltatóval. Korábban az ukrán álláspont az volt, hogy Zelenszkij nem jelenik meg, ha Putyin megjelenik.
-
Az ukránok továbbra is újabb áramszünetekre készülnek, miután az ország hálózatüzemeltetője azt mondta a fogyasztóknak, hogy hétfőn és kedden áramkimaradásokra számítsanak Kijevben és más régiókban, mivel csökkenteni kívánják az orosz rakéta- és dróntámadások által megrongált energetikai infrastruktúrát. A folyamatos áramkimaradások egyre rutinszerűbbé válnak, miután október 10. óta az energetikai létesítmények elleni orosz támadások az energetikai infrastruktúra 40 százalékát megrongálta.
-
Mihail Razvozsajev, az Oroszország által 2014-ben annektált Krím Szevasztopol kormányzója ma reggel azt mondta, hogy a város légvédelme lelőtt egy ukrán drónt.
-
Oroszország és az Egyesült Államok először tárgyal a stratégiai nukleáris fegyverekről azóta, hogy Moszkva csapatokat küldött Ukrajnába – írja a Kommerszant című orosz lap legalább három, a megbeszéléseket ismerő forrásra hivatkozva.
-
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök Törökország jóváhagyását fogja kérni országa NATO-csatlakozási szándékához a Recep Tayyip Erdoğan elnökkel folytatott megbeszélésein Ankarában .
-
Az ukrán parlament emberi jogi biztosa szerint további 30 ukrán katonát engedtek el az orosz fogságból, akiket az ukrajnai Zminyi (Kígyó)-szigeten fogtak el.
-
Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete kedden Kijevbe látogatott, ahol találkozott Olekszandr Kubrako ukrajnai infrastrukturális miniszterrel. Meglátogatta a kijevi Mlin malmot is, és a Twitteren azt mondta az utazásról: „Ukrajna régóta a világ kenyérkosara. Ma pedig alkalmam volt ellátogatni egy gabonát raktározó és feldolgozó üzembe Kijevben. Ez a helyszín még nagyobb jelentőséggel bír, mivel az orosz erők Ukrajna sok más gabonalétesítményét is megtámadták.”
-
Újabb amerikai önkéntes halt meg az ukrajnai harcokban – erősítette meg hétfőn az ország Nemzetközi Légiójának szóvivője, így az Oroszország elleni háborúban elesett amerikai harcosok száma legalább hatra nőtt. A New York államból származó Timothy Griffin az ukránokkal együtt harcolt a keleti fronton végrehajtott ellentámadásuk részeként, amikor egységét támadás érte. A légió szóvivője, akit „Mockingjay”-ként azonosítottak az NBC News-nak, azt mondta, Griffint „akció közben ölték meg”. (The Guardian)