6p

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Ukrajna kérésére szerdára összehívja a Natop-Ukrajna Tanács ülését. Háborús híreink.

  • Az oroszországi kurszki régióban folytatott hadművelet augusztus 6-i kezdete óta Ukrajna 594 orosz katonát ejtett fogságba, és jelenleg több mint száz települést, azaz 1294 négyzetkilométert tart ellenőrzése alatt - közölte Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka kedden az állami intézmények vezetőinek fórumán. A katonai vezető elmondta, hogy a kurszki műveletnek az volt egyik célja, hogy jelentős orosz erőket vonjanak el más irányokból, főként a Donyeck megyei Pokrovszk és Kurahove térségéből. „Jelenleg kijelenthetjük, hogy körülbelül 30 ezer orosz katonát vezényeltek át a kurszki térségbe, és ez a szám növekszik" - mondta. Mindazonáltal megjegyezte, hogy az oroszok Pokrovszknál még inkább erősítik csapataikat, és a leginkább harcra kész egységeiket ott vonták össze. A főparancsnok rámutatott: a kurszki hadművelet meghiúsította az oroszok azon tervét, hogy megszállják az Ukrajna északkeleti részében lévő Szumi megyét.
  • Szirszkij szavai szerint a helyzet Pokrovszknál meglehetősen súlyos. „Az ellenség ott igyekszik kihasználni létszámbeli és fegyveres fölényét, aktívan használja tüzérségét és légierejét. Elmondta, hogy az orosz erők megkísérlik ellenőrzésük alá vonni a Kosztyantinyivka és Pokrovszk közötti autópálya egy szakaszát, hogy elvágják az ukrán csapatok utánpótlását. Szerinte „ezért nagy árat fizetnek, mert az ukrán erők naponta mintegy háromszáz orosz katonát ártalmatlanítanak".
  • Ukrajna folytatja hadiipari komplexumának fejlesztését, és már elkészítette első ballisztikus rakétáját - jelentette be Volodimir Zelenszkij ukrán elnök keddi sajtótájékoztatóján. „Megtörtént az első ukrán ballisztikus rakéta tesztje. Gratulálok a hadiipari komplexumnak ezért" - fogalmazott az államfő. Hozzátette: többet nem mondhat a rakétáról, de azért döntött ennek az információnak a nyilvánosságra hozatala mellett, hogy a közvélemény értékelhesse a védelmi vállalatoknál dolgozók „éjjel-nappal" folyó munkáját.

Ennél lényegesen nagyobbat szól egy ballisztikus rakéta
Ennél lényegesen nagyobbat szól egy ballisztikus rakéta
Fotó: Ukrán védelmi minisztérium/Anton Sheveliov

  • Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Ukrajna kérésére szerdára összehívja a Natop-Ukrajna Tanács ülését. „A találkozóra nagyköveti szinten kerül sor” – mondta Farah Dakhlallah szóvivő. „Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter várhatóan videón keresztül tájékoztatja a szövetségeseket a harctéri helyzetről és a kiemelt képességi igényekről” – tette hozzá. A NATO-tagországok nagykövetei és ukrán tisztviselők általában részt vesznek a tanács ülésein. „A találkozóra az ukrán civilek és infrastruktúra elleni közelmúltbeli heves orosz csapások után kerül sor” – tette hozzá Dakhlallah.
  • Az AFP szerint Ukrajna kijelentette, hogy szeretné, ha az ukrajnai háború lezárását célzó következő békecsúcsot a globális dél egyik országában tartanák. Korábban több mint 90 állam vezetői és vezető tisztségviselői gyűltek össze Svájcban júniusban az Ukrajna által szervezett első csúcstalálkozón, amelyet Oroszország és Kína nélkül tartottak. „Szeretnénk, ha a második csúcstalálkozót a globális dél valamelyik országában tartanák meg” – mondta Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője egy kijevi fórumon. Kijev bejelentése néhány nappal azután történt, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök Kijevbe látogatott, ahol a békét szorgalmazta.
  • Nagy hatótávolságú precíziós légi indítású fegyverekkel, köztük Kinzsal hiperszonikus rakétákkal mért csoportos csapást az orosz hadsereg, és elfoglalta a donyecki régióban lévő Orlivka települést - közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
  • Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója kedden az Ukrajnával határos Kurszk megyében felkereste a Kurcsatovban működő nukleáris erőművet, amelyre Vlagyimir Putyin elnök csütörtöki bejelentése szerint Ukrajna megkísérelt dróncsapást mérni. Grossi a sajtónak azt mondta, hogy támadások nyomát látta a létesítményben, és fennál a nukleáris incidens veszélye.
  • Igor Kirillov altábornagy, az orosz fegyveres erők sugár-, vegyi- és biológiai védelmi csapatainak parancsnoka kedden azt állította, mintegy 500 tonna trietanolamint szállítottak Ukrajnába, amelyet nitrogénes mustárgáz előállítására lehet felhasználni. A tábornok szerint az ukrán Reagent vállalat csak idén júliusban több mint 160 tonnát importált ebből az anyagból. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok folytatja olyan bioanyagok kifejlesztését, amelyek szelektíven célozhatnak meg különböző népcsoportokat. Közölte, hogy az Ukrajnában összegyűjtött mintákat Moldova érintésével szállítják a tengerentúlra.

  • Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) kedden közölte, hogy büntetőeljárást indított Nicholas Connolly, a Deutsche Welle és Natalja Nagorna, az 1+1 ukrán tévécsatorna tudósítója ellen, amiért a határt illegálisan átlépve Kurszk megyében az ukrán ellenőrzés alá került Szudzsából tudósított. Oroszországban augusztus 17-e óta hét külföldi újságíró ellen indult büntetőeljárás hasonló címen.
  • Az orosz külügyminiszter figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a harmadik világháború nem korlátozódik Európára – írja a Reuters. Szergej Lavrov azt mondta, hogy a nyugat az ukrajnai háború eszkalálására törekszik, és „bajt kér” magára azzal, hogy fontolóra veszi Ukrajna kérését, hogy lazítsa meg a külföldről szállított fegyverek használatának korlátozását.
  • Csehország kül - és biztonságpolitikájában ma nincs fontosabb feladat, mint folytatni Ukrajna támogatását - jelentette ki kedden Prágában Petr Pavel államfő, amikor a Hradzsinban fogadta az ukrán nagyköveteket. A cseh külpolitikának mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a nemzetközi környezetben továbbra is érvényesüljenek a megszokott szabályok, és ne érvényesülhessen az erősebb önkénye - mutatott rá a köztársasági elnök. Úgy vélte, hogy Oroszország győzelme súlyos következményekkel járna nemcsak a cseh gazdasági és politikai életben, de például további komoly menekülthullámot is elindíthatna. Petr Pavel nagyra értékelte, hogy ebben a kulcsfontosságú kérdésben Csehországban sikerült fenntartani az egységes magatartást, és nemcsak a legfelsőbb politikai szinten. Külön kiemelte: a kormánykoalíciónak ebben a kérdésben sikerült megállapodnia az ellenzéki ANO mozgalommal, hogy Ukrajna sokoldalú támogatása, az igazságos és tartós békére való törekvés közös cseh érdek.

(MTI, Reuters, The Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!