7p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai elnökválasztással járó politikai csatározások rendre remek alapanyagot szolgáltatnak az olyan animációs kultsorozatok alkotóinak is, mint a Simpson család. Donald Trump és Kamala Harris alakja az évek során többször is felbukkant a szériában, ezért is terjedhetett virálisan az a feltevés, miszerint egyes jelenetek kvázi „megjósolták” az elnökválasztások eredményét. Utánajártunk, mi állhat a jelenség hátterében. 

Az Egyesült Államokban évtizedek óta nagy rajongótábora van a televíziós animációs szitkomoknak, gondoljunk csak A Simpson családra vagy a kilencvenes évek végén indult és azóta is futó South Parkra és Family Guyra. Ezek akkurátusan követik a mindennapi élet történéseit, beleértve az éppen aktuális gazdasági és társadalmi problémákat, és persze a tömegeket érintő és foglalkoztató politikai eseményeket. A műfaj zászlóshajója a 35 éve indult A Simpson család (The Simpsons), amelynek első, húszperces epizódját 1989. december 17-én sugározta az amerikai Fox csatorna. 

A Jebediah Springfield nevű fiktív amerikai kisvárosban élő, négyujjú, élénksárga bőrszínű Simpsonok – az anya, Marge; a családfő, Homer és gyerekeik: Bart, Lisa és Maggie – humoros, kordokumentumként is szolgáló története az elmúlt évtizedekben több tucat televíziós díjat, köztük 37 Emmyt és számos egyéb, szakmai elismerést zsebelt be. Ez a leghosszabb ideje sugárzott szitkom és a legtöbb epizódból álló televíziós sorozat: a mai napig több mint 770 epizódját mutatták be. 

Ami nincs a Simpsonsban, az gyakorlatilag nem is létezik? 

A sorozatbeli karakterek a tipikus középosztálybeli amerikaiak megtestesítői, akik bevett társadalmi szabályok és kulturális szokások uralta világban próbálják élni az életüket. Ennek megfelelően a történetírók az aktuálpolitikai eseményeket is rendre beleszövik az egyes epizódokba. A valós közéleti szereplők köré épített fiktív jelenetek és vicces utalások azonban esetenként annyira találóak, hogy a sorozat rajongóinak egy része meg van győződve róla, hogy a Simpsons hátborzongató pontossággal képes „megjósolni” jövőbeli eseményeket – boncolgatta témával foglalkozó írásában az Euronews.

A sorozat készítőinek kritikai érzéke és fantáziája, valamint a véletlenek összjátéka az évek során számos furcsa, eseménybeli egyezést produkált, amit egyesek tévesen valamiféle előrejelzésként értelmeznek.

Amint azt az Euronews felidézte, az egyik 1996-ban vetített epizódban például a szereplők viccet csináltak abból, hogy a Cypress Hill hip-hop együttes kénytelen volt megosztani a színpadot a Londoni Szimfonikus Zenekarral. A közös fellépésre a valóságban is sor került, mégpedig a Royal Albert Hallban 2024 júliusában, ahol az együttes a londoni szimfonikusok kíséretével adta elő a Black Sunday című albumának leghíresebb dalait, köztük az Insane in the Braint és az I Wanna Get High-t. Ám ahogy azt a Guardian megírta, a közös performansz nem a véletlen műve volt, sokkal inkább a rajongók kitartó ostromának köszönhető „tisztelgés”. B-Real, a Cypress Hill rappere a lapnak azt nyilatkozta, hogy a közös fellépés ötlete az ominózus Simpsons-epizód óta lógott a levegőben, és most jött el az ideje annak, hogy a közel húsz évvel ezelőtti geget valóra váltsák. 

A mindenkori amerikai elnökjelöltek alaposan megdolgoztatják a sorozatkészítőket is
A mindenkori amerikai elnökjelöltek alaposan megdolgoztatják a sorozatkészítőket is
Fotó: Depositphotos

Az viszont valóban a véletlennek köszönhető, hogy – amint arról az egyik 1998-as epizódban szó esett – a The Walt Disney Company felvásárolta a 20th Century Foxot. Igaz, a valóságban erre 2019-ben került sor. A Simpson család történetébe azt is beleszőtték a történetírók, hogy előadás közben idomított fehér tigris támadja meg a Las Vegas-i showbizniszben dolgozó Siegfried és Roy bűvészpárost. A fehér tigrisekkel és fehér oroszlánokkal dolgozó duó egyik 2008-as fellépése közben pontosan ez történt: Roy Horn idomárt kis híján halálra marta az egyik idomított állat. Ám az effajta balesetek sem tekinthetők jóslatnak, hiszen aki vadállatokkal dolgozik, pontosan tudja, hogy ezeket a nagymacskákat természetükből adódóan soha nem lehet domesztikálni.

Simpsonok között: hogy került Donald Trump és Kamala Harris a sorozatba? 

Az, hogy egyszer az üzletemberként tevékenykedő Donald Trump lehet az Egyesült Államok elnöke, 2000-ben – amikor a „Bart To The Future”, magyarul „Bart a jövőbe” című epizód lefutott – még csak poénnak tűnt. Ebben a részben Lisa Simpson, a család idősebb lánya az Ovális Irodában ül, és frissen megválasztott női amerikai elnökként megállapítja, hogy „elég nagy költségvetési hiányt örököltek” Trump elnöktől. Majd megkérdezi a mellette álló minisztert, mennyire rossz a helyzet. Mire az a választ kapja:  tönkrementünk. 

Ennek fényében fun fact (magyarul mókás tény), hogy a 2016-os elnökválasztáson Donald Trump a Republikánus Párt jelöltjeként legyőzte a demokrata Hillary Clintont, és ezzel ő lett az Egyesült Államok 45. elnöke. Mivel azonban Trump politikai karrierje 2000-ben indult, valójában ez sem tekinthető jóslatnak, inkább egy cinikus víziónak, ami a sorozat készítőinek fantáziáját dicséri. 

Ez az epizód egyébként a 2024-es elnökválasztás idején ismét előkerült, és Lisa Simpson női elnökként való ábrázolása újabb színezetet kapott: a demokrata elnökjelölt, Kamala Harris szimpatizánsai közül ugyanis néhányan többletjelentéssel ruházták fel. Harris ugyanis a kitalált karakterhez, Lisához hasonlóan az alelnöki beiktatásakor lila kosztümöt és gyöngysort viselt. Ám a hasonlóságok itt véget is érnek, legalábbis ami az elnökválasztás várható eredményét illeti. Amint arról lapunk is részletesen beszámolt, a szavazatszámlálás ugyan még zajlik, de a jelenlegi állás szerint egy ciklust kihagyva ismét Donald Trump lehet az Egyesült Államok elnöke. 

A South Park alkotói már nem kértek Trumpból

A másik kultikus amerikai animációs szitkomsorozat, a South Park készítői viszont úgy döntöttek, hogy a soron következő, 27. évad csak 2025-ben indul, így kihagyhatják belőle az elnökválasztással járó felhajtás kényszerű ábrázolását. Matt Stone, a South Park egyik forgatókönyvírója a Vanity Fairnek adott interjúban úgy fogalmazott: „Nem tudom, mit mondhatnánk még Trumpról”. Magyarázatként azt is hozzátette, hogy agyrém lehet az elnökjelöltek versenyfutásának szatirikus bemutatása. 

Stone-ék egyébként a South Parkba legalább négy elnökválasztást toltak be, és bár az esemény jelentőségét továbbra sem vitatják, megunták az ezzel járó kreatív kínlódást, és már nem szórakoztatják őket a témában rejlő lehetőségek. Tény, hogy az évek során Donald Trump is számos epizódban szerepelt. Viszont mivel a sorozat készítői nem számoltak azzal, hogy Trump ténylegesen megnyerheti a 2016-os választást, úgy döntöttek, hogy közvetlen ábrázolása ósdi lenne. Így egy már meglévő fiktív karakter kapta Trump szerepét.

A South Park Általános Iskolában tanító Herbert Garrisont trumposították, aki a szitkomban több évadon keresztül kampányolt a Pepublikánus Párt elnökjelöltjeként. Végül – noha időközben szeretett volna visszalépni – megválasztották, ám elnökként agymosáson esett át. Stone azt is elárulta, hogy Trump 2016-os győzelme után forgatókönyvíró társával, Trey Parkerrel 36 órán át őrült iramban dolgoztak azért, hogy készítsenek egy, a választás kimenetelével foglalkozó epizódot. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!