4p

Kína megelégelte Donald Trump vámintézkedéseit és a hollywoodi filmek importjának csökkentését helyezte kilátásba.

Donald Trump amerikai elnök április 2-án minden eddiginél drasztikusabb globális vámintézkedéseket jelentett be, melyek értelmében az Amerikába importált termékekre alapszintű, tíz százalékos vámot vetett ki – válaszul az Egyesült Államokból exportált árukra kiszabott nemzetközi vámokra. Bizonyos kereskedelmi partnerországok esetében a viszontvám tíz százaléknál jóval magasabb. A vietnámi importcikkekre például 46, a Tajvanról érkezőkre 32, az Indiából behozott árukra 26, míg az Európai Unióból importált termékekre 20 százalékos vámot vetett ki Donald Trump.

Ebből a szempontból kétségtelenül Kína járt a legrosszabbul. Mert míg néhány napja az amerikai elnök a legtöbb országban 90 napra felfüggesztette a viszontvámok 10 százalék feletti részét, Kína ellen bekeményített: 125 százalékos új vámot jelentett be, ami a korábban, már az idén bevezetett 20 százalékos tarifával együtt már 145 százalékos sápot jelent. Ami tekintettel arra, hogy Kína meg – ahogy arról a Reuters hírt adott – 84-ről 125 százalékra emelte az amerikai árukra kivetett vámokat, a két ország közötti kereskedelmi háborút minden eddiginél jobban kiélezte.

Egészpályás letámadás

A vámháború a filmipart sem kíméli. Amint arról témával foglalkozó cikkében a Guardian beszámolt, Peking a napokban úgy döntött, hogy oda próbál csapni, ahol Amerikának igazán fájhat: a filmes ütőérre. Terveik szerint a jövőben kevesebb amerikai filmet mutatnak majd be a kínai mozikban. Hogy ez pontosan mit jelent, arról a lap a Kínai Filmügyi Igazgatóság közleményét idézve azt írja: azért tartják szükségesnek a korlátozást, mert az amerikai kormány intézkedései „csökkentik a hazai közönség kedvét az amerikai filmek iránt”. És mivel Kína tiszteletben tartja a közönség választását, mérsékelten csökkenteni fogja az amerikai filmek importját. Ami a kínai filmpiac méretét és fogyasztási szokásait illetően valóban hatékony ellenlépés lehet, még akkor is, ha az ország csak mérsékelt lépéseket helyezett kilátásba. 

Kínát sem kell félteni, ha küzdelemről van szó
Kínát sem kell félteni, ha küzdelemről van szó
Fotó: Sony Pictures

Made in America 

A világ vezető filmpiaca az Egyesült Államok, ám rögtön ezután Kína következik. Noha az utóbbi években a kínai mozifilmek hazai pályán elkezdték visszaszorítani a hollywoodi alkotásokat, az amerikai szuperprodukciók továbbra is eljutnak a közel 1,5 milliárd lakosú országba.Tetemes összeggel hozzájárulva a nemzetközi jegyeladásokhoz.

Nem véletlen, hogy a kínai döntést azonnal megérezték a vezető amerikai filmstúdiók: a Walt Disney Co, a Paramount Global és a Warner Bros. Discovery Inc. részvényeinek árfolyama is csökkent. 

A kínai filmfogyasztási szokásokat jól mutatja, hogy a Warner Bros. Pictures 150 millió dolláros – jelenlegi árfolyamon nagyjából 54 milliárd forintos – büdzséből készült Minecraft-filmje a bemutató hetében 14,5 millió dolláros jegybevételt termelt Kínában. Ez a jelenlegi globális összbevétel tíz százalékát teszi ki, ami a következő hónapokban tovább emelkedhet. 

Kínai kedvencek

A 2024-ben bemutatott amerikai filmek közül Kínában a Godzilla x Kong volt jegyeladási szempontból a legsikeresebb: 132 millió dollárral járult hozzá a globális bevételekhez. Minden idők legnagyobb bevételt hozó filmje az országban a 2025-ben bemutatott kínai animációs fantasy, a Ne Zha 2 lett, ami eddig 743 milliárd forintnak megfelelő kínai jüant hozott.

A legnagyobb jegybevételt termelő amerikai film a 2019-ben bemutatott Marvel-szuperhős mozi, a Bosszúállók: Végjáték volt, ami globális szinten nagyjából 3 milliárd dollárt – közel ezeregyszáz milliárd forintot – hozott a készítőknek és forgalmazóknak. Ebből 210 milliárd forintnak megfelelő amerikai dollár a kínai jegyeladásokból származott. 366 millió dolláros jegybevételt ért el Kínában a Halálos iramban 8. része, míg a széria előző része, a Halálos iramban 7. ennél valamivel kevesebbet, 332,5 millió dollárt termelt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!