Július 1-én, hétfőn lépett hatályba az a törvénymódosítás, ami a Demeter Szilárd által főigazgatott Magyar Nemzeti Múzeumba olvasztja bele - az új név: Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) - a Magyar Természettudományi Múzeumot, az Iparművészeti Múzeumot, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot, a Petőfi Irodalmi Múzeumot (PIM), valamint az Országos Széchényi Könyvtárat.
Különösnek tűnik, hogy a nagy centralizációra Demeter nem kapott többletforrást az államtól. Ám ő azt mondja, ebben igazából nincs is semmi meglepő, mert a kormányzattal abban állapodtak meg, hogy majd csak késő őszre állítják össze a konkrét fejlesztési stratégiát, “jelentős mértékben a szakmai javaslatokra építve, amit már »be is árazunk.
.
“Ha az így összerakott anyag meggyőző erővel fog bírni, akkor a kormány dönteni fog a lehetséges többletforrásokról. Ha erre nem leszünk képesek, akkor nem is érdemlünk többletforrást. Az adófizetők pénze nem alanyi jogon jár, és egyetlen kulturális intézmény sem lehet sem öncélú, sem önlegitim” – indokolja meg.
A hvg rákérdezett a bérkompenzációra is, miután a hat, egy kalap alá került intézményben a fizetések eltérőek. Logikus lenne nemcsak a gazdasági működést, de akkor már a bérezést is kiegyenlíteni az egyes intézetekben. Szerinte a „jelenlegi bértömeg-gazdálkodás azt engedné meg, hogy kevesebbek kapjanak több bért. Az állománygyűlésen világossá tettem, hogy én ezt is hajlandó vagyok bevállalni egy feltétellel: a munkavállalók kollektívája jelölje ki, hogy kit kell elbocsátani”.