Bár a metálzene tudományos érdemű kezelése az angolszász nyelvterületen már több évtizedes múlttal rendelkezik, magyarországi elterjedése még kevésbé kimutatható. Az ELTE BTK Esztétika Tanszékén megrendezésre kerülő tudományos konferencia egy első lépés lenne a diszciplína meghonosítása és legitimációja felé tett úton.
A rendezvény célja, hogy platformot biztosítson a metálzenével foglalkozó kutatások bemutatására, valamint a különböző szakterületek közötti párbeszéd elősegítésére, rámutatva, hogy a téma szerteágazó és komoly elméleti kihívásokat rejt.
A konferenciára olyan előadók jelentkezését várjuk, akik a zene-, az irodalom-, a kultúr- illetve művészettörténet és -elmélet, valamint az esztétika, a filozófia vagy a szociológia diszciplínáinak segítségével gondolkodnak a metál művészeti, társadalmi és kulturális sajátosságairól és kereteiről – írja a tanszék Facebook-bejegyzésében.
Olyan problémákra keresik a választ, mint a metál műfajainak általános esztétikája és határterületei; a metálzene és ideológia (pl. sátánizmus, NSBM); a metálzene szcéna-dinamikái, rajongói közösségei és a gatekeeping; a metál és a popkultúra kapcsolatai; a metálzene és a testpolitika; a metál műfajelméleti problémái; a metál vizualitása, borító- és logódizájnjai; a metál előadói gyakorlatai; a metál hallgatóinak befogadói élményei; valamint a műfaj általános alkotói és befogadói tendenciái. A fenti témák csak irányadó jellegűek – minden kapcsolódó előadásötletet (legyen az elméleti vagy történeti) szívesen fogadunk. Adott esetben nyitottak vagyunk az extrém zene határterületeire is, mint a kísérleti-, avantgárd, illetve zajzenék.
A konferencia tervezett időpontja: november 21., péntek.