7p

A műtárgyakon megtelepedő és azokon elszaporodó penész világszerte komoly fejtörést okoz a múzeumoknak.

Dániában a múzeumi műtárgyakon alattomosan megjelenő „extrém” penészgomba faj miatt aggódnak a restaurátorok. A holland aranykorból megmaradt festményeket – beleértve Rembrandt, Johannes Vermeer, valamint Frans Hals műveit – és a többi, évszázados kiállítási tárgyak sújtó „járványt” egy, a külső hatásoknak makacsul ellenálló, a tárgyak felületén fehér bevonatot képező mikroorganizmus okozza. Jelenlétét eddig 12 dán múzeumban mutatták ki, köztük az ország legnagyobb intézményében, a koppenhágai Dán Nemzeti Múzeumban és a Skagens Múzeumban – adta hírül a Guardian. 

A Dániában riadalmat okozó Aspergillus restrictus jellemzője, hogy szélsőséges környezetben, például az óceánok mélyén vagy a vulkánok közelében is kiválóan megél, éppen ezért kiírtása rendkívül nehéz. Ráadásul a legtöbb, magas páratartalmat és nedves helyet kedvelő gombafajjal ellentétben ez száraz környezetben érzi igazán jól magát. 

Legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy amíg el nem szaporodik, észrevétlenül károsítja a múzeumban kiállított tárgyak és dokumentumok állapotát. Mire fehér folt vagy vékony bevonat formájában láthatóvá válik, rendszerint túl késő – idézte a lap Camilla Jul Bastholmot, a Dán Nemzeti Múzeum konzerválásért és gyűjtemények tárolásért felelős vezetőjét, aki egy roskildei múzeumban fedezte fel a kórokozót. Bastholm hozzátette: az Aspergillus restrictus nem csak a dán gyűjtemények létét veszélyezteti, világszerte pusztíthatja a kulturális örökséget.

A szakember kutatásai során levéltárakban, könyvtárakban és templomokban is találkozott már ezzel a mikroorganizmussal, ami komplett gyűjteményeket tehet „halott forrássá”. Azokat a műtárgyakat ugyanis, amelyek a látogatók számára potenciális egészségügyi kockázatot rejtenek, a múzeumok nem állíthatják ki.

Márpedig egyes mikroorganizmusok – például az Aspergillus restrictus – múzeumokban való megtelepedése a gyűjtemények pusztulásával járó anyagi és eszmei kár mellett potenciális egészségügyi kockázatokat is rejt.

A kiállított műtárgyak állapotának megóvása nagy kihívás a múzeumok számára
A kiállított műtárgyak állapotának megóvása nagy kihívás a múzeumok számára
Fotó: Depositphotos

Lehetséges következmények és hatások

Az Aspergillus nemzetségbe tartozó gombafajok spóráinak belélegzése egészséges embereknél jellemzően nem okoz megbetegedést, ráadásul nem minden Aspergillus-faj patogén. Azoknál viszont, akik valamilyen alapbetegséggel, például tüdőbetegséggel küzdenek vagy más okból legyengült az immunrendszerük, a gombaspórák belélegzése és szervezetben való megtelepedése komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Ezek a mikroorganizmusok ugyanis a vérárammal létfontosságú szervekbe: a tüdőbe, a szívbe vagy akár az agyba is eljuthatnak, a fertőzés kezelés nélkül akár halált is okozhat. Mivel a fertőzés tünetei nem specifikusak – ezek közé tartozik a köhögés, a gyulladás, a fülfájás, a véres köpet, a légszomj, a légzési nehézség és a bőrelváltozás is –, ezért a diagnózis felállítása olykor igencsak elhúzódhat. 

Ahol a penész virágzik 

Nem kizárólag gombák, egyéb mikroorganizmusok – baktériumok, moszatok – is károsíthatják a múzeumi műtárgyakat. A penészgomba spórák viszont a leggondosabb takarítás ellenére is gyakorlatilag mindenhol jelen vannak, még a levegőben is. Ezért ahhoz, hogy se a múzeumi raktárakban, se a kiállítóterekben ne telepedhessen meg, ügyelni kell rá, hogy a környezet ne legyen ideális a virágzásukhoz. Ami meglehetősen nehéz, mert az optimális közeg fajonként eltérő lehet.

A legtöbb penészgomba faj számára kedvező hőmérsékleti tartomány 10 – 35⁰ C közé esik, de van olyan mikroorganizmus, ami öt vagy éppen hatvan Celsius-fokon is remekül érzi magát. 

A levegő 65 százalék feletti relatív páratartalma szintén kedvez megteledésüknek és szaporodásuknak. A penészgomba fajok kedvelik a szellőzetlen, állott levegőjű helyeket, ahol nincs légmozgás, így a spórák kényelmesen megtelepedhetnek gyakorlatilag minden felületen, legyen szó textilről, papírról, bőrről vagy akár fáról. Ott pedig fizikai és kémiai változásokat idézhetnek elő: megváltoztathatják például egy festmény vagy dokumentum eredeti színét, állagát.

Hogyan lehet megelőzni a bajt?

A tüneti kezelés, vagyis a penész eltávolítása nem jelent végleges megoldást. Tartós sikert a penész virágzásához szükséges feltételek megszüntetése hozhat. Amint az a múzeumok fejlesztésére és támogatására létrehozott brit szervezet, a Museum Development South East iránymutatásából kiderül, a múzeumok esetében ez egy rendkívül összetett feladat. Meg kell szüntetni a nedvesség forrását, amihez a műtárgyak raktározására és kiállítsára szolgáló helyiségek folyamatos karbantartása szükséges. Biztosítani kell a levegő szabad áramlását a tárolt és a kiállított tárgyak körül, emellett gondoskodni kell arról, hogy a levegő hőmérséklete és páratartalma optimális legyen, vagyis a mikroorganizmusok ne tudjanak megtelepedni és szaporodni. Mindehhez speciális hűtő és szellőztető rendszerre van szükség.

Ókori olasz könyvek a bergamói könyvtárban
Ókori olasz könyvek a bergamói könyvtárban
Fotó: Depositphotos

A múzeumi gyűjteményeket károsító mikroorganizmusokról és az általuk terjesztett „fertőzés” megelőzéséről a könyv- és papírrestaurátor-szakma, és az állományvédelem egyik legkiemelkedőbb hazai képviselője, az Országos Széchenyi Könyvtárban évtizedekig dolgozó Kastaly Beatrix írt átfogóan 2010-ben, a múzeumi állományvédelmi program keretében. 

A szakember szerint amennyiben felmerül a mikroorganizmusok jelenlétének gyanúja, a tárgyak tömeges fertőtlenítése előtt érdemes laboratóriumi mikrobiológiai vizsgálatot végeztetni. Az eredmények ismeretében lehet eldönteni, hogy szükség van-e fertőtlenítésre – nagyobb mennyiségű műtárgy, könyv, irat esetében ezt általában gázzal vagy gamma-sugarakkal végzik –, vagy elég a penészgombával fertőzött anyagok szellőztetése, kiszárítása. 

Így működhet a penész eltávolítása a gyakorlatban 

Kastaly Beatrix összefoglalójában megemlítette a Néprajzi Múzeum esetét. Itt az alagsori raktárba beszivárgó talajvíz felszívódott a falba, ami 70-80 százalékos relatív páratartalmat eredményezett. Annak érdekében, hogy megelőzzék a penészesedést, víz-etanol-timol tartalmú oldattal permetezték le a falakat, és ezzel az oldattal kezelték a raktárban található fából, háncsból, vesszőből és sásból készült tárgyakat. Páraelszívóval szárították ki a helyiséget, és gondoskodtak a talajvízutánpótlás megszüntetéséről.

A gyűjtemények megóvása érdekében az is elengedhetetlen, hogy a penészgombával fertőzött műtárgyakat azonnal elkülönítsék, megakadályozva a spórák további szétszóródását. A fertőtlenítést minden esetben szakemberre kell bízni: restaurátorra vagy restaurátor által betanított emberre. 

A Dániában nemrégiben és a Néprajzi Múzeumban korábban észlelt, komplett gyűjteményeket veszélyeztető probléma nem egyedi eset: 2017-ben egy meghibásodott szellőztetőrendszer miatt a connecticuti Mark Twain Múzeum ötezer, raktárban tárolt relikviáján szaporodott el a penészgomba. Helyreállításuk hónapokig tartott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!