„Több mint 100 millió Covid-vakcina szavatossága jár le decemberben, amelyeket ki kell dobni, ha az államfők sürgősen meg nem osztják a felesleges készleteket a világ legszegényebb országaival" – figyelmeztet a Guardianban megjelent írásában Gordon Brown volt angol miniszterelnök.
Az Airfinity tudományos adatelemző kutatócsoport új jelentése szerint a hihetetlen mennyiségű készleten lévő, „azonnal felhasználható” injekciókat ennek ellenére nagy valószínűséggel nem fogják hasznosítani az év végéig. A volt miniszterelnök kijelentette: Boris Johnson, Joe Biden és az Európai Unió vezetőinek a tartalékadagok elosztására vonatkozó tervének kudarca egyet jelent azzal, hogy:
a világ „oltóanyag-hulladék katasztrófával” néz szembe.
Ezzel egyidejűleg Brown elküldte az Airfinity kutatásait a vezető politikusoknak, köztük az amerikai elnöknek, az Egyesült Királyság miniszterelnökének és a brüsszeli vezető személyiségeknek a szerdai globális oltási csúcstalálkozó előtt. Az Airfinity kutatásai világosan jelzik előre, hogy a hónap végére 7 milliárd vakcinaadag válik elérhetővé világszerte, ami decemberre már 12 milliárdra duzzadhat.
Brown szerint a döntő kérdés az, hogyan és hol osztják szét az oltóanyagokat, és figyelmeztet arra, hogy még mindig nincs megegyezés arról, ki biztosítja a vakcinákat a szegény országoknak decemberig. Azt is mondta, ha sürgősen nem készítenek erre vonatkozó tervet, emberéletek fognak elveszni értelmetlenül.
„Szükségünk van egy oltóanyag-hasznosítási tervre, hogy biztosítsuk az ’azonnali alkalmazást’ a vakcinahulladék-katasztrófa megelőzésére, mert a szavatossági időkre senki nem figyel. Felfoghatatlan és meggondolatlan lépés lenne, ha 100 millió oltóanyagot kellene kidobni a gazdag országok készleteiből, miközben a világ legszegényebb országainak lakossága emberéletekben fog fizetni a vakcinahulladékainkért” – fogalmazott Gordon Brown.
Hozzáteszi:
„Mély és kollektív politikai tragédia lesz, ha az eheti csúcstalálkozó elmulasztja a cselekvés lehetőségét, és a vakcinákat azonnal át nem viszik a szegényebb országokba.”
A Global Justice Now kampánycsoport szerint is szörnyű lenne, ha a Covid-oltások milliós adagjait elpazarolnánk ahelyett, hogy felhasználnánk a célországokban. Az igazgató, Nick Dearden elmondta:
„Sok szegényebb ország képes lenne biztonságosan oltóanyagokat gyártani, ehhez csak le kellene mondani a szellemi tulajdonról, így a vakcinákat ott is szabadon lehetne gyártani, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.”
A múlt hónapban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus felszólította az országokat, hogy a harmadik Covid-vakcinázást világszerte szüneteltessék legalább az év végéig, hogy minden országba nagyobb számú oltóanyag juthasson.
A WHO által támogatott program, a Covax, amely segíti a vakcinák igazságos elosztását a fejlődő országok számára, negyedére csökkentette az idei évre vonatkozó előrejelzését az adagok kiszállításáról.
Brown a szerdai csúcstalálkozó előtt felszólalva hozzátette:
„Az Airfinity-jelentés útmutatást ad a világ vezetőinek egy ambiciózusabb cselekvési terv kidolgozásához. Ezek szerint elegendő vakcina van a polcokon, illetve gyártás alatt ahhoz, hogy jövő év májusáig be tudjuk oltani a világ lakosságának 70 százalékát. A világ politikai vezetőinek eleget kell tenniük a tudósok és vakcinagyártók elképzeléseinek, akik lehetővé tették az egész világ vakcinázási lehetőségét."