4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogyan az várható volt - és ahogy arról már tavasszal írtam - az MNB meghosszabbította, és kibővítette vállalati pénzosztását. A nyári tesztkört sikeresnek nyilvánították, és potenciálisan 2000 milliárd forintnyi kedvezményes hitel folyósításáról döntöttek.

Az első programot övező győzelmi jelentések, és várható növekedési hatások azonban eltúlzottak, írjuk ezt a kincstári optimizmus számlájára.

//www.mfor.hu/cikkek/Matolcsy__folytatjuk__hogy_visszafordithatatlan_legyen_a_fordulat.html

Az MNB összegzése alapján az első pillér, azaz a legfontosabbnak számító 2,5%-os forinthitelek felhasználása 60%-ban új hitel volt, 40%-ban hitelkiváltás. Természetesen aki ezt elhiszi, az még nem látott bankot, messziről sem. 3 hónap alatt - pláne nyáron - új, valóban növekedést szolgáló, beruházást generáló hitelt folyósítani szinte lehetetlen. Kizárt, hogy a májusra kristályosodó programba egy-két kivételtől eltekintve bele lehetett úgy férni egy új gondolattal, ötlettel, beruházással, ráadásul úgy, hogy a nyári, szabadságolós hónapok alatt (amikor lasszóval kell vadászni az aláírókat még a legegyszerűbb ügylethez is) ez még átfutott a bankon, felmérték a kockázatokat, megnézték az üzleti tervet, és rábólintottak. A hitelek nagy része, valószínűleg legalább 80-90%-a gyakorlatilag (még ha esetleg máshogy is címkézték) hitelkiváltás volt.

Éppígy, az új program jelentős része is valószínűleg hitelkiváltásra fog fordítódni, gyakorlatilag átárazódik a kkv-hitelállomány. Így ez a program nagy részben nem értelmezhető másként, mint egy kamattámogatási rendszerként, amelyet az állam nyújt (az MNB-n keresztül) a kkv szektornak. Nagyjából hatásait tekintve ez ugyanaz, mint ha minden kkv hitelhez (ami a programba bekerül) nyújtana az állam 3-4%pont kamattámogatást. Ennyiben igen jelentősen hasonlít az első Fidesz-kormány lakásvásárlási kamattámogatásához, csak ezúttal a kedvezményezettek a kis és közepes vállalatok lesznek. Tekintve az eddig lezajlott folyósításokat és az új, most bejelentett programot, azt mondhatjuk, hogy ez nagyjából ÉVES 100 milliárd forintjába fog kerülni a költségvetésnek.

A program tehát jelentős részben kamattámogatási rendszerként értelmezhető, amely éves 100 milliárd többletprofitot fog hagyni a magyar vállalkozások zsebében (ennyit ad át az állam saját bevételeiből a szektornak). Vannak természetesen további vetületei is az MNB Növekedési Hitelprogramjának. Egyrészt azért nyilvánvaló, hogy lesz valamekkora valódi új hitelkihelyezés, ami növekedést fog generálni, de a 2%-os növekedési hatás erősen eltúlzott számításnak tűnik, inkább 0,5-1% közötti érték tűnik elsőre hihetőnek. Ugyanakkor a program a bankoknak is kedvező, hiszen teljesen kiszámítható feltételek mellett jutnak forráshoz, méghozzá akár 10 évre, ami igen jelentős forrásbiztonságot jelent, nem kell félniük attól, hogy a betétekért kell versenyezniük, hogy hogyan kapnak a bankközi piacon pénzt, stb. Ha értelmesen hiteleznek akkor több évre előre beírhatják a profitot. Ebben a tekintetben segíti a bankrendszer stabilitását és kockázatainak csökkentését is.

Ennek kapcsán érdekes tegnapi hír volt a Magnolia kötvények visszavásárlási aukciója.  A (potenciálisan) drága  forrásokat láthatóan a MOL is szeretné kivezetni a piacról, olcsóbbra cserélni. Tekintettel az OTP igen jó tőkehelyzetére, egyáltalán nem lenne meglepő, ha a hazai nagybank is hamarosan előjönne egy hasonló  visszavásárlással. Úsznak a pénzben, kihelyezni nem nagyon tudják értelmesen, de van egy csomó kötvényük, aminek a költsége meg igen magas. Miért ne vennék vissza őket?

Összegezve a fentieket: a környezet továbbra is olyan, hogy az exportáló, gyenge forintból profitálni tudó magyar középvállalati szektor helyzetbe hozása zajlik, ez tehát teljesen beleillik az orbáni gondolatba, miszerint legyünk gyártó-termelő nagyhatalom.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!