A Nemzetközi Valutaalap (IMF) honlapja szerint március 25-én 183,3 millió, míg 29-én 312 millió eurónyi SDR-t (az IMF belső elszámolási pénzegysége) kell Magyarországnak törlesztenie. Az eredetileg februárban esedékes, de január második felére előrehozott 607 millió eurós tétellel együtt így március végére összesen 1,1 milliárd euróval fog csökkenni tartozásunk az IMF felé. Igaz, az évből hátralévő 9 hónapban még így is bőven marad törleszteni való, 3,35 milliárd eurós (1030 milliárd forint) összegben. A kincstár számláját csak áprilisban, júliusban és októberben nem fogja a 2008-ban felvett IMF-mentőcsomag megterhelni.
A márciusi törlesztésen felül még idén az IMF-nek kifizetendő összeg az ország GDP-jének a 3,5 százalékára "rúg". Jövőre azonban már "csak" 700 millió euró (603,3 millió SDR) marad, ami mostani árfolyamok mellett 215 milliárd forintot tesz ki. Igaz, a mentőcsomag IMF részének letudását követően még az Európai Unió felé is vissza kell fizetni - jövőre és 2016-ban - összesen 3,5 milliárd eurót (1075 milliárd forintot).
A januári 607 millió eurós kötelezettséget a táblázat nem tartalmazza
Euróban csökken, forintban nő a devizaadósság
A mostani törlesztéseket annak tükrében is érdemes megvizsgálni, hogy február végén soha nem látott magasságba nőtt a központi kormányzat adósságának nominális szintje. (Értelemszerűen az IMF-törlesztések miatt a devizaadósság idei alakulását nézzük meg tüzetesebben.)
2012 december végén 28,6 milliárd eurót kitevő devizaadósságunk volt. Ebből az év első három hónapjában a már említett januári (607 millió euró) és a mostani IMF-törlesztések (496 millió euró) mellett két devizakötvényünk is lejárt. Február hatodikán egymilliárd euró, míg egy hete, március 18-án egy 50 milliárd japán jen (406 millió euró) értékű kötelezettségünk volt. Vagyis a törlesztések összesen 2,5 milliárd euróval apasztották az állományt. Ezzel pontosan megegyezik a február közepi 3,25 milliárd dolláros (2,5 milliárd eurós) kötvénykibocsátásunk. Vagyis a hitelek és a nemzetközi kötvények idei nettó szaldója a nullához közelít.
Ezzel szemben, ahogy a fenti táblázatban is látható, 1,1 milliárd euró értékben nőtt a devizadósságunk, ami kizárólag a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) értékesítésének köszönhető. Az államadósság kezelő adatai szerint az év első két hónapjában összesen 1,15 milliárd értékben fogyott a novemberben bevezetett állampapírból.
Ha feltételezzük, hogy a fenti hiteltörlesztéseken és kötvénytranzakciókon (kibocsátás, lejárat), valamint egy hozzávetőlegesen 100 millió eurós március havi PEMÁK értékesítésen túl nem történt érdemi változás a központi költségvetés devizaalapú adósságában, akkor március végén 29,7 milliárd eurós állományt lehet majd "elkönyvelni". Ez 3,88 százalékos növekedést jelent december végéhez képest, azonban a forintnak az 5 százalékot meghaladó gyengülése a forintban kifejezett összeget majd 10 százalékkal fogja megdobni. A forint hatását jól mutatja, hogy miközben márciusban a devizaadósság euróban kifejezett értéke csökkenni, addig a forintban számolt nőni fog, ha az árfolyam változatlanul a 307-es szinten marad.
szp
mfor.hu