3p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német pénzügyminiszter szerint egyelőre még nem ismert a Görögországnak nyújtandó nemzetközi segély összege, a gazdasági miniszter ugyanakkor egy csütörtöki interjúban már 135 milliárd euróról beszélt.

Rainer Brüderle több német újságnak is azt nyilatkozta, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió euróövezeti tagállamai által nyújtandó segélycsomag 135 milliárd eurós lehet. Egyben megerősítette azokat a korábbi értesüléseket, amelyek szerint az erre az esztendőre eredetileg előirányzott 45 milliárd euró helyett Athénnak már 2010-ben ennél jóval nagyobb összegre lesz szüksége. Brüderle szerint az ennek keretében tervezett német hozzájárulás is meghaladhatja a 8,4 milliárd eurót. Mindennek kapcsán német szakértők úgy vélekedtek, hogy a német "részesedés" az elkövetkező három évben 25-30 milliárd eurót tehet ki.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter televíziós nyilatkozatában megerősítette, hogy Németország részt kíván vállalni Görögország megsegítésében, és hangsúlyozta azt is, hogy mielőbbi esélyre van szükség. A miniszter szerint az Athénnak nyújtandó támogatás az egész euróövezet stabilitásának biztosítását segíti. Schäuble azonban pontos számokat ezúttal sem említett, azt hangoztatva, hogy a segély mértéke és formája a görög kormánnyal jelenleg folyó tárgyalások eredményétől függ. Athén képviselői a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Bizottság megbízottaival egyeztetnek, és a tét a segélycsomag előfeltételének tekintetett görög stabilizációs program.

A pénzügyminiszter szerint a német hozzájárulás nem terheli majd az adófizetőket. Schäuble megerősítette, hogy egy olyan hitelkonstrukcióról van szó,  amely az állami tulajdonban lévő KfW  bank (Kreditanstalt für Wiederaufbau) égisze alatt zajlik, és amely felett az állam garanciát vállal.

Berlini értesülések szerint Görögország megsegítéséről egyeztetést folytatott a német kancellár és az amerikai elnök is. Angela Merkel és Barack Obama egyetértett abban, hogy Európa és a Nemzetközi Valutaalap részéről határozott cselekvésre és  mielőbbi támogatásra van  szükség.

A német ellenzéki pártok közvetve megerősítették, hogy támogatják a segítségnyújtást, illetve az ebben való német közreműködést. Egyfajta előfeltételként szabták ugyanakkor, hogy átfogó intézkedéseket kell hozni a hasonló adósságválságok megakadályozására. Felvetették annak szükségességét is, hogy a német segélycsomagban magánbankok is vegyenek részt.

Axel Weber, a német szövetségi bank (Bundesbank) elnöke egy csütörtöki interjúban sürgette, hogy az Európai Unión belül szigorítsák meg a pénzpiaci szabályozásokat.  A jegybank elnöke szerint a stabil euró a német adófizetők érdekeit is szolgálja, és ezt a stabilitást meg kell őrizni. Weber szerint ehhez tartozik az is, hogy Görögország megsegítését szigorú feltételekhez kell kötni. Hangoztatta ugyanakkor, hogy nézete szerint csakis ideiglenes támogatásról, "abszolút kivételről" lehet szó, és a kialakult válságból le kell vonni a tanulságokat.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!