A Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli közlése szerint 2014 egészét tekintve 5216 milliárd forintnyi beruházás valósult meg, ami összehasonlító áron 14 százalékos növekedést jelent 2013-hoz képest. Ez a bővülés 2000-ig visszamenőleg a legjobb adatnak számít a KSH adatai alapján, a Nemzetgazdasági Minisztérium közlése szerint azonban 1997 óta a legmagasabb növekedés ez, vagyis 17 éves csúcs. A friss adat mindemellett a legtöbb elemzői várakozást is felülmúlja.
Igaz, a kormányközeli Századvég Gazdaságkutató még ennél is optimistább volt, hiszen legutóbbi prognózisukban 15,6 százalékos növekedést jeleztek előre. A kormányzati várakozást pedig jelentősen meghaladja a friss adat, a 2015-ös költségvetés makrogazdasági előrejelzésében ugyanis 10,3 százalékos pluszra számítottak.
Éves szinten a legnagyobb növekedés a szállítás, raktározás (28,2 százalék), az építőipar (27,6 százalék) és az egészségügy (27 százalék) ágakban valósult meg. A legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar beruházásai 12,7 százalékkal emelkedtek, ami elsősorban a járműgyártáshoz kapcsolódó beszállító ágazatok beruházásaiban tapasztalt bővülésnek tudható be.
A negyedik negyedévben visszaestek az állami beruházások
A beruházások volumne a tavalyi utolsó negyedévben 1,9 százalékkal növekedtek a korábbi negyedévek kétszámjegyű bővülései után. Ahogy arra már itt az mfor-on is többször utaltunk, választási év lévén nagyon sok beruházást a sorsdöntő hónapok környékére időzítettek, így már csak ebből fakadóan sem meglepetés a beruházások bővülésének visszafogottsága.
Olyanra azonban két éve, pontosabban 2012 harmadik negyedéve óta nem volt példa, hogy visszaesést mutasson a közszféra beruházása. A tavalyi utolsó negyedévben ugyanis 11,2 százalékos volt a volumen csökkenésének mértéke. A harmadik negyedévre még 36,8, a másodikra pedig 16,3 százalékos növekedést közölt a KSH. Igaz, a csökkenésben a 2013-as magas bázis is szerepet játszhatott, hiszen a közszféra beruházásai akkor 60,1 százalékkal bővültek.
Az állami szektor mostani visszafogott teljesítményét a versenyszféra kompenzálni tudta, hiszen 7,1 százalékos növekedést közölt a statisztikai hivatal az utolsó negyedévre.
Összességében így hazánkban a beruházások volumene 1,9 százalékkal tudott emelkedni a tavalyi év utolsó három hónapjában. Ágazatok alapján ehhez a nagysúlyú szállítás, raktározás 19 százalékos bővülése járult hozzá - ezen belül jelentős volt a vasút-, közút- és autópálya-építés, a járműparkok korszerűsítése és a közlekedési hálózatok fejlesztése. A kereskedelem beruházásai is kétszámjegyű növekedést mutattak, 13,9 százalékot, az energiaipar 11,6, a mezőgazdaság pedig 10,5 százalékkal tudta növelni a beruházásokat előző év azonos időszakához képest.
mfor.hu