3p

Az első félév végén 310,4 ezer munkanélkülit mutattak a statisztikák, azonban vannak még rajtuk kívül olyan személyek is, akik akarnának dolgozni, de nem tudnak, illetve akarnának dolgozni, de most nem keresnek munkát. Velük együtt 464 ezer lenne a munkanélküliek száma.

A Központi Statisztikai Hivatal nemrég közzé tett jelentése szerint az idei első félév végén a potenciális munkaerő-tartalékot képező személyek száma 154 300 volt, ami az első negyedév véginél 15,6 ezerrel kevesebb.

A munkaerő-tartalékot alapvetően 3 csoport alkotja:

  • az alulfoglalkoztatottak
  • azok, akik rendelkezésre állnak, de aktuálisan valamilyen okból kifolyólag nem tudnak dolgozni,
  • illetve azok, akik dolgoznának, de nem keresnek munkát.

Mi ezúttal azonban csak a két utóbbi táborra koncentrálunk, hiszen a foglalkoztatottak javuló statisztikájához ők tudnak igazán hozzátenni. Az alulfoglalkoztatottak, vagyis azok, akik a jelenleginél tudnának többet is dolgozni, értelemszerűen már szerepelnek a foglalkoztatottak között.

Az első félév végén tehát a számok a következőképpen alakultak:

  • 73,3 ezer alulfoglalkoztatott volt (ez közel 20 ezerrel kevesebb az első negyedév véginél)
  • 11,6 ezer olyan volt, aki dolgozna, de most nem tud (számuk 4000-rel nőtt 3 hónap alatt)
  • és végül 142,7 ezren voltak azok, akik dolgoznának, de nem keresnek munkát (ez 20 ezer fős csökkenés eredménye).

Utóbbi kettőt figyelembevéve tehát 154,3 ezer fő jelenti esetünkben a munkaerő-tartalékot. Ennyien voltak tehát munka nélkül úgy, hogy alapvetően van bennük szándék a munkavégzésre. Éppen ezért ebből a szempontból tekinthetjük őket munkanélkülinek, holott statisztikai értelemben ők a gazdaságilag inaktívak - véleményünk szerint - mozgósítható táborát jelenti.

Ebből kiindulva tehát, ha

az első félév végi 310,4 ezer munkanélkülihez hozzávesszük ezeket a személyeket, akkor már 464,7 ezer állástalan személy az eredményt.

Igaz, a munkanélküliek és a "tartalék" párhuzamos csökkenésével a korrigált munkanélküli létszám is jelentősen, 52,8 ezer fővel csökkent.

Mit jelent mindez a munkanélküliségre vetítve? Ha magasabb a létszám, magasabb a ráta is értelemszerűen. Ennek meghatározásához azonban a munkanélküliek számának korrekciója miatt a gazdaságilag aktívak számát is módosítani kell a tartalékkal. Ők ugyanis - ahogy azt fentebb is írtuk - az inaktívak táborát gyarapítják.

Az átsorolás eredményeként így 9,9 százalékos munkanélküliséget kapunk a hivatalos 6,8 százalék helyett.

Noha a különbség jelentős, 3,07 százalékpontos, még így is mérföldkőnek számít a számított adat. A korrigált munkanélküliségi ráta ugyanis most először került 10 százalék alá, bár csak 2012-ig visszamenőleg tudunk ilyeneket számolni. A potenciális munkaerő-tartalékra vonatkozó statisztikát ugyanis az Eurostattal párhuzamosan ettől az időponttől kezdődően készíti el a Központi Statisztikai Hivatal.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!