4p

A BAT Pécsi Dohánygyár Kft.-t 2013-2014-re tervezett mintegy 15 milliárd forintos beruházásainak felfüggesztésére kényszeríti a dohány kiskereskedelmi árrésének szabályozása - közölte a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. kedden az MTI-vel.

A közleményben leszögezik: amennyiben a minimális kiskereskedelmi árrés a hazai piac prognosztizált csökkenéséhez vezet, a mintegy 400 főt foglalkoztató pécsi gyár és a közel 8000 embernek munkát adó dohányfelvásárlás létjogosultsága is megszűnhet.

Az Országgyűlés keddi ülésén az eredetileg elfogadott négy százalékról tíz százalékra emelheti a júliusban létrejövő nemzeti dohányboltok garantált profitját. Kedden a tervek szerint zárószavazással döntenek a dohányzással összefüggő törvénymódosításokról is. A parlament az előző héten úgy módosította az eredeti kormánypárti javaslatot, hogy a júliusban megnyitó dohányboltokban fagylaltot és jégkrémet is árulhassanak.

A tavaly szeptemberben elfogadott trafiktörvény alapján a dohányboltokban a dohánytermékeken kívül mást nem lehetett volna kapni, a parlament azonban már decemberben engedélyezte, hogy lottót és sorsjegyeket is áruljanak. A jogszabály idén februárban elfogadott újabb módosítása után pedig szeszes és energiaitalt, kávét, ásványvizet, üdítőket és újságot is kínálhatnak a trafikok. A most elfogadásra váró előterjesztés a trafikok garantált kereskedelmi árrésén is emelne, azt ugyanis az eredetileg meghatározott négy százalékról tíz százalékra növelhetik.

A BAT Pécsi Dohánygyár Kft. közleménye kitér arra, hogy a dohánygyár a kezdetektől elfogadta és a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) alapító tagjaként szakmai javaslatokkal támogatta a hazai dohány-kiskereskedelmi rendszer fenntartható kialakítását. Számos előremutató változás eredményét nullázhatja le azonban, ha az árrésszabályozás nem veszi figyelembe a nem kívánt következményeket - jegyzik meg.  

A DBMSZ megfogalmazta az árréssel kapcsolatos szabályozást érintő javaslatát, ami egy időben képes a kiskereskedők fenntartható megélhetésének biztosítására, a feketepiaci kockázatok kezelésére, és az állami adóbevételek stabilitásának megőrzésére - olvasható a közleményben. A dokumentumban rögzítik: a cigaretta fogyasztói árának több mint 80 százaléka adó. Ha erre a jelenlegi 3-4 százalék helyett egy lépésben minimum 10 százalékos árrés kerül, az drasztikus áremelkedéshez vezet, amelynek bizonyított következménye a feketepiac növekedése. Az árrésemelkedést az ipar képtelen lesz finanszírozni.

A BAT Pécsi Dohánygyár Kft. 2010-ben 1,9 milliárd, 2011-ben 3 milliárd, 2012-ben már 4,2 milliárd forint veszteséget produkált Magyarországon, míg az ipar vesztesége 2010-ben 5,3 milliárd, 2011-ben pedig 8,6 milliárd forint volt a nyilvános cégbírósági adatok alapján - olvasható a dohánygyár közleményében.

A NAV hivatalos adatai szerint a cigaretta értékesítése  2013 áprilisára 20 százalékkal csökkent egy év alatt, amit a fogyasztási dohánypiac már nem tudott ellensúlyozni. Ez azt jelenti, hogy a teljes piac 2012 első négy hónapjához képest 12 százalékkal csökkent. A feketepiac növekedése minden tapasztalat szerint rendkívül gyors, és nagyon lassan fordítható vissza. Ez a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. számításai szerint legalább 45 milliárd forint adóbevétel-kiesést jelenthet 2013-2014-ben - állítják a közleményben. A közleményben rámutatnak arra, hogy a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. az iparág legnagyobb beruházója Magyarországon, amely a magyarországi dohány jelentős részét felvásárolva több ezer ember megélhetését biztosítja. Egy ilyen piaci helyzet azonban a vállalatot 2013-2014-re tervezett, mintegy 15 milliárdos hazai beruházásai felfüggesztésére kényszeríti.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!