3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábbi döntésével ellentétben mégsem hárítja át ügyfeleire az egyszeri tranzakciós adót a Unicredit. Ennek viszont az a következménye, hogy 15 budapesti fiókot fognak bezárni.

6,8 milliárd forint költséget nyel le az Unicredit miután korábbi döntésével ellentétben mégsem hárítja át az úgynevezett 208 százalékos tranzakciós adós terhet. Korábban a bank úgy gondolta, hogy az egyenes és nyílt kommunikációt kell alkalmazni ebben a helyzetben, így értesítette ügyfeleit a megemelt díjakról. Ez azonban igen éles visszhangot váltott ki ügyfeleik körében, ami miatt a bank visszakozott.

A lépés, vagyis a megnövelt díjak át nem hárítása 6,8 milliárdos terhet jelent a banknak. Ez egyébként a többi bankhoz viszonyítva magasabb, mivel versenytársaihoz képest nagyobb számban hajt végre tranzakciókat az Unicredit.

Mivel a bank nyereségességét továbbra is szeretné fenntartani, ezért a budapesti, jelenlegi 58 fiókból álló hálózatot 15-tel, 43-ra csökkenti. Ez több tucat munkavállaló leépítését hozza magával - jelentette be Patai Mihály a bank csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján. Az Unicreditnél egyébként ez lesz az első alkalom, hogy Magyarországon leépítésre kerül sor.

Az mfor.hu kérdésére Patai elmondta, hogy a 6,8 milliárdos tehernek a 40 százalékát tudják ezúton ellensúlyozni. 30 százalékot marketing, IT és humánpolitikai vonalon szeretnék megtakarítani. A terhek át nem hárítása pedig a menedzsment reményei szerint, 30 százalékos bevétel-növekedést jelenthet jövőre.

A menedzsment kalkulációja alapján a most bejelentett lépések az idei évben további 3-4 milliárddal növelik a költségeket. Ez részben az elbocsátásokkal, részben pedig a bezárandó fiókkal állnak összefüggésben. Patai szerint egyébként az Unicredit idén is kétszámjegyű nyereséget fog elérni. A profitabilitásból az elnök szerint azért nem akarnak engedni, mert egy banknak nyereségesnek kell lennie. Ezzel tartozik a tulajdonosainak, a betéteseinek, és annak a környezetnek, amelyben dolgozik.

Egy újságírói kérdésre, mely szerint a megemelt költségekhez miért nem a fizetések csökkentésével reagál a pénzintézet, Patai elmondta, a banknál 2009 és ’11 között nem volt béremelés. A bónuszokat 30-40 százalékkal vágták vissza. Tehát alkalmazkodás a bérek terén is volt.

Szintén újsgírói kérdésre Patai elmondta, ha a devizahitelek forintosítása megtörténik, akkor a Csányi Sándor által jelzett 900 milliárdos teher 4 százaléka, tehát körülbelül 36 milliárd jutna az Unicreditre. De erre nem készülnek, ezzel nem számolnak, mert az a bankrendszer végét jelentené.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!