6,8 milliárd forint költséget nyel le az Unicredit miután korábbi döntésével ellentétben mégsem hárítja át az úgynevezett 208 százalékos tranzakciós adós terhet. Korábban a bank úgy gondolta, hogy az egyenes és nyílt kommunikációt kell alkalmazni ebben a helyzetben, így értesítette ügyfeleit a megemelt díjakról. Ez azonban igen éles visszhangot váltott ki ügyfeleik körében, ami miatt a bank visszakozott.
A lépés, vagyis a megnövelt díjak át nem hárítása 6,8 milliárdos terhet jelent a banknak. Ez egyébként a többi bankhoz viszonyítva magasabb, mivel versenytársaihoz képest nagyobb számban hajt végre tranzakciókat az Unicredit.
Mivel a bank nyereségességét továbbra is szeretné fenntartani, ezért a budapesti, jelenlegi 58 fiókból álló hálózatot 15-tel, 43-ra csökkenti. Ez több tucat munkavállaló leépítését hozza magával - jelentette be Patai Mihály a bank csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján. Az Unicreditnél egyébként ez lesz az első alkalom, hogy Magyarországon leépítésre kerül sor.
Az mfor.hu kérdésére Patai elmondta, hogy a 6,8 milliárdos tehernek a 40 százalékát tudják ezúton ellensúlyozni. 30 százalékot marketing, IT és humánpolitikai vonalon szeretnék megtakarítani. A terhek át nem hárítása pedig a menedzsment reményei szerint, 30 százalékos bevétel-növekedést jelenthet jövőre.
A menedzsment kalkulációja alapján a most bejelentett lépések az idei évben további 3-4 milliárddal növelik a költségeket. Ez részben az elbocsátásokkal, részben pedig a bezárandó fiókkal állnak összefüggésben. Patai szerint egyébként az Unicredit idén is kétszámjegyű nyereséget fog elérni. A profitabilitásból az elnök szerint azért nem akarnak engedni, mert egy banknak nyereségesnek kell lennie. Ezzel tartozik a tulajdonosainak, a betéteseinek, és annak a környezetnek, amelyben dolgozik.
Egy újságírói kérdésre, mely szerint a megemelt költségekhez miért nem a fizetések csökkentésével reagál a pénzintézet, Patai elmondta, a banknál 2009 és ’11 között nem volt béremelés. A bónuszokat 30-40 százalékkal vágták vissza. Tehát alkalmazkodás a bérek terén is volt.
Szintén újsgírói kérdésre Patai elmondta, ha a devizahitelek forintosítása megtörténik, akkor a Csányi Sándor által jelzett 900 milliárdos teher 4 százaléka, tehát körülbelül 36 milliárd jutna az Unicreditre. De erre nem készülnek, ezzel nem számolnak, mert az a bankrendszer végét jelentené.
szp
mfor.hu