Augusztus végén a központi kormányzat bruttó, nem konszolidált adóssága újabb történelmi csúcsra emelkedett, 28 592 milliárd forintra - derül ki a Pénzügyminisztérium jelentéséből. Ez egy hónap alatt kiemelkedő mértékű, 520 milliárdos növekedés eredménye, igaz, egyáltalán nem kell túl messzire visszamenni az időben, hogy ennél nagyobb havi növekedést láthassunk. Májusban 698 milliárddal hízott a kormányzati adósság.
Tavaly év végéhez képest is tetemes növekmény gyűlt össze, a legfrissebb állapot szerint 1846 milliárddal haladja meg a 2017 végi szintet az állomány.
A gigantikus összeg 4 tényező együttes eredményének a hatása:
- 2034,5 milliárd forinttal növelte az állományt a nettó forintkibocsátás, vagyis az eladott és a lejáró állampapírok egyenlege. Ebből finanszírozza a költségvetés a hiányt és a lejáró papírokat is. A költségvetés augusztus végére egyébként 1700 milliárd forintos hiányt halmozott fel, ami nagyban köszönhető az uniós projektek állami előfinanszírozásának, pontosabban annak, hogy lassú ütemben érkeznek a pénzek Brüsszelből.
- A nettó forintkibocsátás mellett a 294,5 milliárd forintos növekedést eredményezett idén a gyengülő forint is az adósság devizaállományán keresztül. A központi költségvetés egyébként 5571 milliárd forintnyi devizaadósságot tartott nyilván.
- A deviza-keresztárfolyamok változása miatt a mark-to-market betétállomány 22,4 milliárddal emelkedett.
- Mindezekkel párhuzamosan a nettó devizatörlesztés 505,5 milliárddal csökkentette az állományt.
A második negyedév végi adatokból kiindulva a központi kormányzat adósságán túlmenően még 410 milliárdnyi egyéb állomány is van az államháztartás körében, így annak teljes tartozása 29 002 milliárd forint. Az augusztusi adósságnövekedés minden mást (egyéb állomány és a nominális GDP) változatlannal tekintve 1,3 százalékponttal emelte a GDP-arányos államadósságot, melynek aktuális nagysága 73,1 százalék lehet becslésünk szerint. Tavaly év végéhez képest 1,4 százalékpontos a növekedés.