Az euróövezeti mentőalap vezetése szerdán úgy döntött, hogy az aktuális, 5,2 milliárdos hitelrészlet egészét nem utalják át, azt 1 milliárd euróval csökkenteni fogják. Az EFSF így 4,2 milliárd eurót juttat Görögország részére. Bár a szervezet azzal indokolta a lépést, hogy a teljes összegre jelenleg nincs szüksége a déli országnak, mindenki úgy értékeli, hogy ezzel a hellén politikusoknak kívántak üzenni. Szerda délután még olyan hírek is napvilágot láttak, hogy egyáltalán nem kapnak pénzt a görögök, miközben kedden Olli Rehn úgy nyilatkozott, hogy az EU elutalja a pénzt.
A helyzetet az bonyolítja, hogy a hétvégi választásokon patthelyzet alakult ki, és több kisebb, unióellenes párt megerősödött. Az már hétfőn eldőlt, hogy a korábban kormányzó mérsékelt konzervatív Új Demokrácia nem tud koalíciós partnert találni.
A második legtöbb szavazatot kapó baloldali radikális Sziriza bicskája is beletört a partnerkeresésbe, és szerda este ők is feladták a koalíciós partnerek keresését. Sziriza sem a legjobban szerepelt Új Demokrácia párttal, sem a szocialistákkal nem tudott egyezségre jutni, ami talán nem meglepő abból a szempontból, hogy utóbbi két párt vitte végig az uniós és IMF-tárgyalásokat a korábbi hitelcsomag ügyében, illetve ők fogadták el az annak feltételéül szabott megszorításokat és új adókat.
Alexisz Ciprasz, a Sziriza vezetője ezért csütörtökön visszaadja megbízatását az államfőnek, aki a választáson harmadik helyen végzett szocialisták vezérét, Evangelosz Venizeloszt fogja felkérni kormányalakításra, számolt be az MTI. Mint ismert Cipasz volt, aki az elmúlt napokban többször kategorikusan kijelentette, hogy semmisnek tekinti a korábbi görög kormány vállalásait, és nem hajlandó végrehajtani a megszorításokat. Erre reagálva mondta szerdán az Új Demokrácia vezetője, hogy "Ciprasz úr valami egészen mást akar, mint mi. A takarékossági csomagot érvénytelennek akarja nyilvánítani. Az katasztrófával érne fel az ország számára". Szamarasz azt is megerősítette, hogy pártja hajlandó bármely koalíció támogatására, azzal a feltétellel, hogy Görögország az euróövezet tagja marad. Hasonló értelemben nyilatkozott Venizelosz is. Mivel azonban a konzervatív és a szocialista párt mellett nincs további ilyen erő, ők pedig együtt nem rendelkeznek kellő számú mandátummal, így egyre nagyobb az esélye egy új választásnak.
mfor.hu