3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európában a magyar gazdaság harmadik abban a sorban, amely leginkább tudott alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Ennek megfelelően épül is le külső adósságunk.

A magyar nemzetgazdaság nettó külső adóssága 34,5 milliárd euróra csökkent 2013 végére, amely GDP-arányosan 35,1 százalékot tesz ki. Ennél alacsonyabb külső adósságszintünk 2006 végén volt utoljára. Ennek a mutatónak, vagyis a magánszektornak és az államháztartásnak a közös, külfölddel szembeni adósságának és a magyar gazdasági szereplők külfölddel szembeni követelésének a különbsége 2009 első negyedévében volt a legmagasabb, akkor GDP arányosan 60 százalék felett jártunk. (Ez a ráta nem összekeverendő az államháztartás adósságával, amely a márciusi kötvénykibocsátást követően számításaink szerint 84,4 százalékon járhat.)

Magyarország külső nettó GDP-arányos adóssága (MNB)

Mint az ábrán is látható, az elmúlt 5 évben komoly utat tett meg a magyar gazdaság abba az irányba, hogy a külföldi forrásoktól való függőségét csökkentse.

A Magyar Nemzeti Bank újonnan megjelent, „Jelentés a fizetési mérleg alakulásáról kiadványában” a szerzők rámutatnak arra, hogy régiós összehasonlításban ez a külső, nettó adósságmutató csak Magyarországon csökkent a visegrádi országokban stagnált, vagy kis mértékben romlott. Igaz, a mutató értéke még mindig nálunk a legmagasabb, 10 százalékponttal rosszabb, mint a lengyel, 25-tel gyengébb, mint a szlovák, a csehországi ellentétes értékről már nem is beszélve.

A visegrádiak külső nettó, GDP-arányos adóssága, illetve megtakarítása (MNB)

A tanulmány egy másik diagramjában az Európai Bizottság adatai alapján 2014-2015 előrejelzése, valamint a 2003-2007 közötti tényadatok alapján Magyarország gazdasági alkalmazkodása a megváltozott külső körülményekhez Európában a harmadik legintenzívebb volt. A korábbi évek masszívan 7-8 százalékos GDP-arányos külső finanszírozási igénye 5 százalék feletti finanszírozási képességbe ment át. (A finanszírozási képesség a jövedelemnek az a része, amelyet nem fogyasztunk el, hanem megtakarítunk.)

Nemzetgazdaságok alkalmazkodási képessége (MNB)

A jegybanki tanulmány szerint valamennyi gazdasági szereplő intenzíven járult hozzá ennek a külső nettó adósságrátának a leépítéséhez. A háztartások pénzügyi megtakarításának jelentős növekedésére éppen kedden világítottunk rá (lásd: 3 hónap alatt 550, 3 év alatt 3100 milliárddal nőtt a vagyonunk), de a beáramló EU-forrásoknak köszönhetően (mfor.hu szerk: meg az eddig elmaradt  beruházásoknak) a vállalati szférának is megugrott a finanszírozási képessége. Mivel a költségvetési deficit úgy tűnik, tartósan 3 százalék alá süllyedt, így az állam finanszírozási igénye is lényegesen alacsonyabb a korábbi évek kiugróan magas értékénél.

Gazdasági szereplők külső finanszírozási képessége(MNB)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!