A tárcavezető az egészségbiztosítással kapcsolatban azt mondta, hogy megmarad a kockázatközösségen alapuló rendszer, azonban a központi biztosító - hét regionális kirendeltségén keresztül - szabadabban választhat a különböző egészségügyi szolgáltatók között. Fontos célként jelölte meg Székely Tamás a biztosítási rendszerben az ügyfélközpontúságot, így a jövőben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) jelenlegi megyei igazgatóságai ügyfélközpontként működnének.
A finanszírozásról szólva elmondta: a teljesítményvolumen-korlát (tvk) megmarad, de a tvk-t "új alapokra kell helyezni". Megerősítette, hogy nem áll szándékában ágyszámot csökkenteni, továbbá a jelenleg működő súlyponti kórházak számát sem bővíteni, sem szűkíteni nem tervezik. Megjegyezte: a tvk-t az ellátandó lakosságszámhoz és a feladathoz igazítanák a tervek szerint.
"Pénzekről nem beszéltünk (a kormányülésen), elvekről van most szó" - válaszolta Székely Tamás egy finanszírozásra vonatkozó kérdésre, hozzátéve, addig nem döntenek pénzről, ameddig tart a társadalmi vita, augusztus közepéig, a most a kormány elé került koncepcióról.
Az ellátórendszer fejlesztéséről szólva elmondta, megerősítik a háziorvosi rendszert, a járó- és fekvőbeteg-ellátás merev szabályozásához hozzá kívánnak nyúlni és az ellenőrzés hatékonyságán is javítani szeretnének.
Székely Tamás közölte: az egészségbiztosítás átalakításán kívül a legfontosabb feladatok között szerepelnek a népegészségügyi programok és a humánerőforrás alakítása is. A tárcavezető kiemelte: szeretnék bevezetni a 16 évesek egészségügyi szűrését, amely a későbbi életszakaszokra kiinduló pont lehet, de nagy figyelmet kap az egészségre nevelés is.