5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint tíz százalékkal, bő 200 milliárd forinttal több közvetlen lakossági befizetéssel számol 2012-ben a kormány - derül ki a büdzsé tervezetéből. Ennek tetemes részét a hagyományoknak megfelelően a személyi jövedelemadó teszi ki, a növekvő adóbefizetéssel lényegében a kormány is elismerte, hogy az adóváltozásokkal rosszabbul járunk januártól. Mfor.hu-háttér.

Tényleg rosszabbul járunk az új adórendszerrel

Az idei 1446,2 milliárd forint után a 2012-es költségvetés tervezetében 1653,55 milliárd forintnyi közvetlen lakossági befizetéssel számol a kormány, vagyis több mint 200 milliárd forinttal, 14,3 százalékkal többet kell befizetnünk a kasszába. Ezen belül a legnagyobb tételt a személyi jövedelemadó teszi ki, mely az idei 1363 milliárd forint után jövőre 1550,7 milliárd forint lehet. A 187,7 milliárd forintos növekedéssel lényegében a kormány is elismeri, hogy az emberek rosszabbul járnak a szuperbruttó és az adójóváírás kivezetése után. A jövő évre várt 4,2 százalékos infláció ugyanis mindössze 57,2 milliárdos emelkedést indokolna. (lásd: Számolja ki, Önt hogy érintik az adóváltozások!)

Azt egyébként a kormány is elismerte már, hogy a tervezett adóváltozásokkal elsősorban az alacsony keresetűek járnának rosszul, ezért is vetettek ki egy átmeneti adót a bruttó 202 ezer forint feletti keresetekre. Az egy évre bevezetett pluszadó azt jelenti, hogy az átlagon felül keresőknél nem vezetik ki a félszuperbruttót jövőre, az ebből keletkező fejenként átlagosan 96 ezer forintos összegből pedig az új adórendszer veszteseit kárpótolják. Emellett a költségvetés tervezetében szerepel egy 86,4 milliárd forintos céltartalék arra a célra, hogy azokat a munkaadókat kárpótolják, akik február elsejétől legalább öt százalékos béremelést biztosítanak dolgozóiknak. Erre az alapra azért lehet elsősorban szükség, mert a vállalkozók szerint a tervezett minimálbér-emelés túl nagy terhet róna rájuk, ennek elviselésébe segíthet be a kormány.

A lakossági befizetéseken belül az szja mellett 150 millió forintnyi egyéb adóbefizetéssel számol a kormány 2012-ben, ami fele az idei tervnek, illetve ezen felül 102,5 milliárd forintot tehetnek ki az illetékbefizetések az idei év 81,9 milliárd forintja után.

És ez még nem minden: a 187,7 milliárd forintos szja-növekedés mellett az áfa és a jövedéki adó emelésének köszönhetően 232,4 milliárd forinttal nőnek jövőre a fogyasztáshoz kapcsolt adók, ennek tetemes részét pedig szintén a lakossági fizeti majd meg. Összesen 3634,8 milliárd forintnyi fogyasztási típusú adóbevétellel számol a kormány 2012-ben.

Az áfabevételek a tervek szerint 2697,7 milliárd forintra emelkednek, ami 208,7 milliárddal magasabb a 2011-es előirányzatnál. Ez szinte teljes egészében annak köszönhető, hogy januártól az áfa általános kulcsa a jelenlegi 25-ről 27 százalékra emelkedik. Ettől a kormány 150 milliárd forintos bevételnövekedést vár, ami az Országvédelmi Alapba, vagyis gyakorlatilag a költségvetés tartalékába kerül. A további közel 60 milliárdos emelkedés pedig az inflációnak tudható be.

A fogyasztáshoz kapcsolt adókon belül található egy érdekesség is: a jövedéki adó soron mindössze 18 milliárdos növekedésre számít a kormány, miközben már idén novembertől jelentősen megemeli a szeszes italok, a dohánytermékek és a gázolaj jövedéki adóját. Vagyis nem kell hozzá túl nagy jóstehetség, hogy kijelentsük, hogy a 898,1 milliárdos jövedéki adó-bevétel alul lett tervezve a jövő évi büdzsében. Főleg úgy, hogy az idei év végén két hónap alatt tízmilliárdos pluszbevételt vár a kormány az adóemelésektől, ez pedig időarányosan jövőre 60 milliárdos növekedést indokolna.

A cégeknek is mélyebben a zsebükbe kell nyúlni

A lakosság mellett a cégek esetében is megnövelt adóbevétellel számol a kormány: a társasági adó az idei 288 milliárd forint után jövőre 356,2 milliárdot vár a kormány. Ez 23,7 százalékos emelkedésnek felel meg. Ebben egyrészt az inflációnak, másrészt pedig a kormány által várt másfél százalékos gazdasági növekedésnek lehet szerepe.

Jelentős emelkedést vár a kabinet a cégautóadó kapcsán: a megváltozó szabályozás miatt az idei 28,1 milliárd forint után 46 milliárd forint folyhat be a kasszába. (lásd: Autónként közel 90 ezer forinttal is nőhetnek jövőre a költségek) Az eva viszont nagyjából ugyanannyi pénzt hozhat, mint az idén. Szintén a kormány adóemelésének köszönhető, hogy a játékadó a 2011-es 51,3 milliárd után 93 milliárdra van tervezve jövőre. Azonban ha a jelentős emelés miatt eltűnik a nyerőgépek tetemes része, akkor ez a várt összeg veszélybe kerülhet.

Bankadóból ugyanúgy 187 milliárdot vár a kormány, mint idén, azonban az egyéb ágazati különadók során érdekesség, hogy a várakozások szerint 161-ről 155 milliárdra csökken majd a bevétel. Ennek oka a pénteken benyújtott költségvetési törvénytervezet indoklásában található meg: a kormány szerint mostanra elég idejük volt a cégeknek arra, hogy jövedelemszerző tevékenységüket átszervezzék az alacsonyabb adóteher érdekében. Magyarul számolnak azzal, hogy az érintett vállalatok megpróbálják majd kikerülni az adófizetést.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!