A Magyar Nemzeti Bank előzetes statisztikai mérlege szerint a jegybank saját tőkéje február végén 352,4 milliárd forintot tett ki, ami a január végi állapothoz képest 198 milliárd forinttal kevesebb. Ez 36 százalékos apadást jelent.
A változás főként a forint februárban tapasztalt erődösésének tudható be. Míg az első hó végén ugyanis még 311,03 forintot kellett adni egy euróért, február utolsó kereskedési napján már csak 302,93-at, ami 2,6 százalékos erősödésnek felel meg.
Orbánék pénze is nagyot csökkent
A saját tőke apadása mellett a kormányzat tartalékai is jelentős mértékben lecsökkentek, bár még így is rengeteg pénzen ülnek Orbánék. A kormányzat jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számláján február végén 1461,2 milliárd forint volt, ami egy hónap alatt 721 milliárdos csökkenés eredménye. Érdekesség egyébként, hogy ennél nagyobb mértékű havi csökkenésre legutóbb 2009 áprilisában volt példa, amikor is 1090 milliárddal apad a kormány tartaléka.
Ha valaki alaposan megnézi a lenti diagramot, akkor feltűnhet, hogy 2013 decemberében is jelentős zuhanás mutatkozott a KESZ-számlán - 870,8 milliárdos. Noha ez nagyobb a mostani változásnál, ezt azért nem vettük most figyelembe, mert akkoriban a kormány különféle trükkökkel érte el az év végén csökkenő adósságrátát. Ennek egyik megoldása az volt, hogy előtörlesztések és a kormányzathoz közel álló szereplőnél lévő PEMÁK-állományt ideiglenesen visszavásárolták, ezzel pedig lényegében mesterségesen lecsökkentették a KESZ-számlán lévő összeget.
Mindenesetre a mostani 721 milliárdos apadás hátterében jelentősebb mennyiségű állampapír-lejáratok állnak, melynek része volt egy 1,5 milliárd dolláros 10 éves devizakötvény visszafizetése is. Csak ez a tranzakció önmagában 360 milliárd forintot igényelt.
2014 februárjában a Kincstári Egységes Számlán 995,1 milliárd forintja volt Orbánéknak, ami a mostani egyenlegnél 466 milliárddal kevesebb.
Székely Sarolta
mfor.hu