4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan a következő kormányzati ciklusban még nem vezethetjük be az eurót Magyarországon, leghamarabb 2015-ben léphetünk be az eurózónába – hangzott el az Equilor szerdai sajtóreggelijén. A cég szakemberei szerint 240-260 forint körüli árfolyamnál lenne érdemes csatlakozni a közös európai valutaövezethez, ugyanakkor a most alakuló kormány egy ennél gyengébb, 280 körüli árfolyamot támogatna. Mfor.hu-tudósítás.

A görög és portugál adósságproblémák ellenére nem fog felbomlani az eurózóna, sőt nem is fognak kilépni tagállamok az övezetből – vélik az Equilor szakemberei. Mi azonban legkorábban majd csak öt év múlva élvezhetjük a közös valuta előnyeit.
    
Leghamarabb 2015-ben

A piaci konszenzus jelenleg már 2015-re várja a magyar euróbevezetést, és az Equilor szakemberei is hasonlóan vélekednek. „Nem érdemes hamarabb bemennünk, mint a környező versenytársaink, illetve fontos lesz majd meghatározni, milyen árfolyam mellett szeretnénk csatlakozni” – vázolta fel Szántó András, a cég devizapiaci szakértője.

Az Equilor elemzői szerint az ERM II árfolyamrendszerhez leghamarabb 2012-2013-ban csatlakozhatunk, ott pedig a szabályok szerint legalább két évet el kell majd tölteni az euró bevezetése előtt.

„Jelenleg csak a hosszútávú kamatszinteket tekintve teljesítjük a maastrichti kritériumokat, a többi téren még jelentős lépéseket kell tenni” – mondta Szántó András. Az euró bevezetéséhez a költségvetés hiányát 3 százalék alá kell leszorítani, az államadósság legfeljebb 60 százalék lehet a GDP arányában, az inflációnak pedig szintén jelentősen csökkennie kéne a jelenlegi szintről. „Bízunk a pozitív forgatókönyvben és abban, hogy a most felálló következő kormány végre fogja hajtani azokat a lépéseket, melyek a gazdaság szempontjából fontosak” – tette hozzá Szántó András.

Az Equilor szakemberei szerint a következő időszakban a forint átmeneti gyengüléssel 280-285-ig eshet az euróval szemben, ennek elsősorban az utóbbi hónapok túlzott optimizmusa az oka. Később 240 körül lehet a csúcsérték, ha sikerül végrehajtani a fontos gazdasági reformokat, majd 250-260 körül stabilizálódhat az árfolyam. „Szerintünk 240-260 forintos árfolyammal lenne érdemes bevezetni az eurót, azonban a jelek szerint a most alakuló kormány egy ennél gyengébb, 280 körüli árfolyamot támogatna” – mondta a sajtóbeszélgetésen Szántó András.

Jól járna az OTP

Az erős árfolyamon történő átváltás következtében az állam és a lakosság eladósodottsága csökkenne – vélik az Equilor szakemberei. „Az euró hazai bevezetése élénkítené a hitelezést, ennek pedig a tőzsdei cégek közül a bankok lehetnének a nyertesei” – véli Szegner Balázs, a cég részvénypiaci elemzője. Az OTP és az FHB mellett a szakértő szerint a Magyar Telekom lehet az átállás nyertese.

Rosszul járhatnának viszont azok a cégek, melyek jelentős részben exportra termelnek, ez elsősorban a két gyógyszerpapírt, a Molt és a Rábát érintheti.

Az viszont mindenképpen pozitív lenne, hogy az eurózónába belépve pozitívan változhatna a magyar eszközök megítélése, megszűnhetne a jelenlegi negatív megkülönböztetés. Emellett csökkenhetnének a kockázati felárak, a cégek számára pedig könnyebb lenne a kötvénypiacon keresztül finanszírozáshoz jutni.

Eurózóna: centrum vs. periféria

Az eurózónában a következő években a centrum és a periféria harcára lehet számítani. Vannak élen járó országok, mint például Németország, Franciaország vagy a Benelux-államok, illetve vannak a lemaradók, mint Görögország, Portugália, Spanyolország, Írország és Olaszország.

„A következő évek nagy kérdése az lesz, meddig lehet majd finanszírozni ezeket a lemaradó országokat” – vélekedik Szántó András. A szakember szerint a következő egy-két év nagy kérdése a nemzetközi piacokon a szuverén adósságválság megoldása lesz.

„Szerintünk nem bomlik fel az eurózóna, sőt nem is lépnek ki egyes tagállamok” – vélekedik az Equilor devizapiaci szakértője. A görögök megmentése után a többi lemaradó ország problémái kerülhetnek előtérbe – tette hozzá.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!