A Magyarországon tárgyaló IMF delegáció idő előtti távozása komoly forinteladási reakciót váltott ki hétfőn hajnalban a pénzpiacokon. Hajnali fél hatkor a közös európai fizetőeszközért 289,4, míg a svájci frankért 213,96 forintot kellett adni. A pénteki záróárfolyam és az aktuális árfolyam között ez euró esetében közel 7, a svájci frank esetén pedig több mint 6 forint volt. Egy amerikai dollár 224,2 forintba került.
Mint ismert, a hétvégén megállapodás nélkül, idő előtt távozott Magyarországról az Orbán-kormánnyal tárgyaló IMF-delegáció. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a tárgyalások kudarcát a bankadó és annak mértéke váltotta ki. A nemzetközi szervezet - Matolcsy szerint - megszorításokat javasolt a bankadó részbeni kiváltására, amit az Orbán-kormány elutasít.
Christoph Rosenberg, az IMF-küldöttség vezetője a Reuters hírügynökségnek adott interjújában elmondta, hogy az IMF többet szeretne tudni a jövő évi költségvetésre vonatkozó kormányzati tervekről. "A következő tárgyalásig - hacsak az nem mindjárt a jövő héten lesz - a kormány előbbre jut a 2011-es költségvetés tervezésében, és az egy nagyon fontos költségvetés lesz" - jelentette ki.
"Magyarországnak továbbra is költségvetési nehézségekkel kell megküzdenie - nem csak az idén, hanem jövőre is, ami a fontosabb év - de az IMF ezután is nyitott a tárgyalásokra, noha az újabb tárgyalások pontos dátumát még nem jelöltük ki" - magyarázta Rosenberg már a Dow Jones hírügynökségnek nyilatkozva.
A tárgyalások kudarca miatt mind a magyar, mind a nemzetközi elemzők komoly leértékelődést várnak a magyar forint és eszközöktől (állampapírok, részvények) az elkövetkező napokban. Bár hazánknak idén biztosan nincs szüksége az októberben lejáró IMF-keret által még biztosított forrásokra, a piacok idegességét vetítette előre vasárnap Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője is, aki szerint hétfőn egy tízforintos forintgyengülés sem zárható ki az euróval szemben.
Peter Attard Montalto, a Nomura International bankcsoport londoni elemzője "meglehetősen lesújtónak" nevezte az IMF-közlemény üzenetét, amely "határozottan negatív hatással van a kötvényekre és a valutára, spekulatív értelemben és a reálfolyamatok szintjén egyaránt". Hozzátette: a Magyarország mögötti nemzetközi védőréteg valójában sokkal puhább annál, mint azt az emberek gondolják.
A Bloomberg rámutatott, hogy a forint 6,5 százalékkal romlott az euróhoz képest az utóbbi három hónapban, és ez a legrosszabb teljesítmény a nyomon követett több mint 170 valuta között.
Menedzsment Fórum