3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ezek a jövő évi GDP-növekedési számaim Európára, Magyarországra, és az USA-ra (százalékban természetesen).

Ezek a számok jóval magasabbak, mint a jelenlegi konszenzus-értékek. Nyilvánvalóan nincs ember, aki meg tudná mondani mekkora lesz jövőre a növekedés, de én még mindig úgy vélem, hogy túlzottan pesszimisták az előrejelzések, és nem veszik figyelembe, hogy az elmúlt 2-3 év lassú növekedési üteme két fő tényezőnek köszönhető, amelyek hatása jelentősen csökkenni fog jövőre.

Egyrészt mind Európában, mind USA-ban nagyon komoly megszorítások voltak, amelyek bár szépen lecsökkentették a költségvetési hiányt, de egyben komoly lassulást is okoztak. Ezekre nincs már nagyon szükség. Másrészt pedig a pénzügyi közvetítőrendszer eléggé szétesett a válságban, és az ebből adódó hitelszűke is igen komolyan hozzájárult a lassú növekedéshez/recessziós környezethez. Azonban mindkettőben változás van. Mind Európa, mind USA, mind Magyarország nagyjából kiegyensúlyozta olyan szintre a költségvetését, ami elegendőnek tűnik, és ez az egyik szembeszelet eltünteti, mert ez azt jelenti, hogy a kormányzati megszorítások korának vége van.

De ennél sokkal fontosabb, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer fokozatosan helyreáll, illetve ahol nem, ott a jegybankok nagyon komoly segítséget nyújtanak. Itt van rögtön Magyarország példája, ahol a jegybank 2000 milliárd forint olcsó hitelt kíván a gazdaságba pumpálni, ami hatalmas mennyiség, hiszen a nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelek állománya kissé 7000 milliárd forint alatt van, így szinte bizonyos, hogy ezzel a hitelállomány csökkenése megáll - mert akkora összegről beszélünk. A mesterséges pénzpumpa olyan mint a libatömés: hiába nem akar enni az a ványadt liba, akkor is muszáj neki. Hízni fog, akár tetszik, akár nem. A jegybanki programok hasonlóak, szinte tömik a gazdasági szereplőket, olcsó pénzzel hitelfelvételre, új beruházásokra, fogyasztásra sarkallják őket. Így a monetáris szembeszél is szép lassan eltűnhet.

Mivel a (szándékos) fiskális és (a válságból/hitelundorból eredő) monetáris szigorúság volt az, ami visszatartotta a gazdaságokat, ezért eltűnésük hatására meglepően jó növekedés is lehet. Nem csodálkoznék még azon sem, ha USA-ban jövőre 5%-os növekedési adatokat is látnánk, ami viszont egyértelműen lépésre kényszerítené a jegybankokat (elsősorban a Fed-et).

A meglepetés a világban - ellentétben a komoly post-Lehman félelmekkel - nem egy újabb recesszió miatt kellene, hogy legyen, hanem sokkal inkább a kiugróan jó növekedés, és az arra adott jegybanki válasz lehet az, ami váratlanul érheti a szereplőket...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!