A Központi Statisztikai Hivatal előzetes becslése szerint naptárhatással szűrve 2,3 százalékkal növekedett a magyar gazdaság 2014 azonos időszakához viszonyítva. A friss adat megfelel lényegében a várakozásoknak, hiszen előzetesen arra lehetett számítani, hogy a gazdasági teljesítményünk visszavesz a tempóból. Igaz, ilyen mértékű lassulásra nem sokan számítottak.
Mindezt egyébként a főbb, havi KSH-adatokkal is rendelkező ágazatok statisztikái is megalapozzák, melyről csütörtökön készítettünk egy átfogó cikket. Az előző uniós ciklus kifutása miatt lényegében mindenki arra számított, hogy idén nem sikerül megismételni a 2014-es teljesítményt és fékeződni fog a növekedés, amit vissza is igazolnak a számok: az első negyedéves 3,5 százalékos bővülést egy 2,7 és most egy 2,3 százalékos követi.
A mostani 2,3 százalékos növekedés egyébként több mint 2 éve a leggyengébb adatunknak számít, utoljára ennél lassabb ütemben 2013 második negyedévében bővült a gazdaságunk.
A második negyedévhez képest egyébként ugyanazt produkálta a magyar gazdaság, mint a megelőző időszakokban: 0,5 százalékos bővülést tud felmutatni a friss adatok szerint.
Előzetes adat lévén bővebbet nem tudunk arról, hogy melyik volt az az ágazat, mely leginkább hozzájárult a fékezéshez, viszont a KSH közlése szerint a 2,3 százalékos növekedéshez az ipar, a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és a vendéglátás bővülése járult hozzá.
Délelőtt 11 órakor az is ki fog derülni, hogy ezzel a teljesítménnyel mire jutunk az uniós tagállamok sorában. Korábban ugyanis rendre az élvonalban szerepelt hazánk, a második negyedévben már többen is megelőztek minket és várhatóan most is hasonló lesz a helyzet az Eurostat adatai alapján.
Amit viszont már lehet tudni, hogy a legfőbb exportparnerünknek számító Németország ha kicsit is, de gyorsulni tudott, hiszen a második negyedéves 1,6 százalék után most 1,7-tel tudott növekedni a gazdaságuk éves bázison.
A forint sem örült...
A GDP adat megjelenése előtti percekben a forint az euróhoz viszonyítva enyhe erősödést mutatott, a friss adat azonban ellenkező irányba lökte az árfolyamot és kisebb gyengüléssel reagált. A mozgások intervalluma alapján azonban ez egyelőre csak a jegyzés hullámzásának tekinthető. Reggel fél 10-kor egy euróért 312,7 forintot kellett adni.
Így kommentálja az NGM
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kifejti: "a korábbi negyedévekhez képest mérsékeltebb növekedés hátterében az aszályos nyár miatti gyengébb mezőgazdasági teljesítmény húzódik meg. Ha az ágazat hatását kiszűrjük, akkor a Nemzetgazdasági Minisztérium elemzőinek számítása szerint 3 százalék körüli növekedés valósult volna meg. A GDP szerkezete továbbra is kedvezőnek és stabilnak mondható. A növekedés továbbra is meghaladja az uniós átlagot, másrészt pedig a gazdaság növekedése változatlanul nem eladósodásra épül, ami hazánk kitettségét és sérülékenységét lényegesen csökkenti".
A tárca szerint az eddigi tényszámok megerősítik, hogy a külső környezetben jelentkező negatív kockázatok, mint a migrációs helyzet, a Volkswagen-botrány, valamint a kínai gazdaság lassulása egyelőre nem voltak érdemi hatással a hazai folyamatokra.
Hozzáteszik: a növekedés fenntarthatósága érdekében a magyar kormány négy pontban tervez további növekedésösztönző lépéseket:
- a támogatások igénybevételének felgyorsításában,
- a hitelezési aktivitás növelésében,
- a rugalmas munkaerőpiac kialakításában,
- illetve a beruházások, a lakásépítés és -felújítás ösztönzésében.
Úgy vélik, ez a négy pillér hosszú távon biztosíthatja Magyarország fejlődését, a magyar gazdaság további növekedését. Az erőteljes növekedésnek köszönhetően a magyar gazdaság teljesítménye már idén év elején meghaladta a válság előtti szintet.
mfor.hu