Állami tulajdonba kerülhet az ír bankrendszer jelentős része, ha megvalósulnak a kormány tervei. Eddig jórészt az Anglo Irish Bank problémáiról szóltak a hírek, azonban az ország kormánya csütörtökön már bejelentette, hogy más pénzintézetek is állami pénzt kaphatnak. Az ír kormány egyelőre cáfolja, hogy külső segítségre lenne szüksége, azonban ha rövid időn belül nem tudnak úrrá lenni a helyzteten, akkor az EU is léphet.
Eurómilliárdokat szívnak el a bankok
Csütörtöki adatok szerint az ír kormány már 34 milliárd eurót fordított a bankok megmentésére. Ebből elsősorban az Anglo Irish Bank vette ki a részét, a pénzintézetnek újabb eurómilliárdokat adott az állam tőkeemelés formájában. A becslések szerint csak az Anglo Irish megmentése 30 milliárd euróba is belekerülhet. A bank eddig összesen 22,9 milliárd eurónyi állami forrást kapott azóta, hogy az ingatlanbuborék kipukkadása miatt 2009-ben állami tulajdonba kellett venni a bankot.
Az Anglo Irish Bank mellett csütörtökön már tőkét kellett juttatni az Allied Irish Banknak, a Nationwide Building Societynek és az EBS Building Societynek is. A tegnapi bejelentésre esésbe is váltottak a bankpapírok a dublini tőzsdén, elemzők szerint elsősorban az Allied Irish tőkeszükséglete lepte meg a befektetőket. Az újabb injekcióval az állam már 90 százalék feletti tulajdonos lesz a pénzintézetben.
Az ír pénzügyminisztérium csütörtökön közölt adatai szerint legrosszabb esetben 50 milliárd euróba is belekerülhet a bankszektor megmentése. Alapesetben 45 milliárd euró lehet az összes költség. A nagy bankmentés után Írország legjelentősebb pénzintézetei közül csak a Bank of Ireland és az Irish Life & Permanent nem lesz az állam tulajdonában.
Egyelőre nem kell külső segítség
Az elmúlt hetekben Dublinból érkező negatív hírek egyre jobban aggasztják a befektetőket. Sokan attól tartanak, hogy Görögország után az írek fognak másodikként kapni az Unió és az IMF 750 milliárd eurós segélyalapjából. A hangulat romlását jól jelzi a tízéves ír állampapírok hozama is, mely a görög kivételével a legmagasabb Európában.
Brian Lenihan ír pénzügyminiszter a Bloombergnek adott interjújában csütörtökön cáfolta, hogy országa külső segítségre szorulna. Elemzők szerint a piacnak jelenleg az a legfontosabb, hogy tisztán lásson, tudja, mekkora a baj Írországban.
A bankmentések miatt egyébként idén elszállhat az ír költségvetés hiánya: csütörtökön már Brian Lenihan is elismerte, hogy az egyszeri költségek miatt 32 százalék lehet a deficit. A hiány tavaly 14 százalékos volt az országban, már az is a legmagasabbnak számított az Európai Unióban. A pénzügyminiszter a közeljövőben ismerteti majd azt a tervet, melynek köszönhetően 2014-re a 3 százalékos korlát alá szorítanák a hiányt.
A magas hiány ráadásul tetemes államadóssággal párosul: Írországban a GDP arányában 100 százalék felett van az államadósság, ami tovább nehezíti az ország finanszírozását. A problémák miatt egyelőre nem is akarják megkockáztatni, hogy kilépjenek a piacra, az idén októberre és novemberre tervezett kötvényaukciókat lefújták az ír hatóságok, így várhatóan majd csak 2011 elején lesz a következő aukció.
mfor.hu