3p

A kgfb-díj 30 százaléka lenne a baleseti adó, az autóst terhelné, de a biztosító felelőssége lenne beszedni - derül ki az [origo] birtokába került 2012-es adócsomagból. Válóper esetén 30 ezer forintos illetéket kellene fizetni a tervezet szerint, és valóban kiterjesztenék a népegészségügyi termékadót.

A bevezetendő baleseti adó alapja a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) éves díja lesz, az adó mértéke pedig a kgfb-díj 30 százaléka - ezt tartalmazza az [origo] birtokába került jövő évi adócsomag-tervezet, amelyet a kormány pénteken nyújt be a parlamenthez. Az adót a biztosítóknak kellene beszedni, és őket is terhelné a felelősség, vagyis ha az ügyfél nem fizeti be, nekik akkor is be kellene tenni az államkasszába.

Az állam azzal kalkulál, hogy jövőre durván 90 milliárd forint lesz a kgfb-díjbevétele a cégeknek, ez alapján pedig 27 milliárd forint baleseti adó folyhatna be az Egészségbiztosítási Alapba - olvasható az [origo] cikkében.

A lap információi szerint a chipsadóban is lennének változások, így az üdítőitalok adója 5-ről 7 forintra nőne literenként, a cukrozott készítményeké 100 forintról 150-re módosulna kilónként, a sós snackek és ételízesítőké 200-ról 250-re kilogrammonként. Bevezetnék a népegészségügyi termékadót az ízesített sörökre (35 forint literenként), az alkoholos frissítőkre (100 forint literenként) és a kávéra (250 forint kilogrammonként). Az adóalap-szélesítés és az adóemelés hatására 15 milliárd forint pluszbevételt remél a kormány.

A személyi jövedelemadóval kapcsolatban továbbra is csak annyit tudni, hogy a bruttó 202 ezer forint feletti béreknél megmaradna a félszuperbruttó, abból a pénzből pedig kárpótolnák az alacsony keresetűeket az adójóváírás kivezetése miatti veszteségükért. Ennek pontos módjáról azonban nem szól a tervezet, így vélhetően még a kormánynak sincs végleges álláspontja. Korábban Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy a kompenzáció feltételeit október végéig dolgozzák ki.

A béren kívüli (cafeteria-) juttatások rendszerében változást fog hozni, hogy egyértelmű prioritásként kezeli a kormány az idén bevezetett Széchenyi Pihenő Kártyát. Idén az arra utalt összeg 300 ezer forintig kedvezményesen adózik (csak 16 százalékos adót kell fizetni a munkáltató által arra utalt összeg 1,19-szerese után, járulékot nem kell fizetni), jövőre már 450 ezer forintra emelkedik a kedvezményes kedvezményesen adózó összeg nagysága, és csak 16 százalékkal kell adóznia a cégnek, járulékot továbbra sem kell fizetnie.

Elrettentő célzattal a normál adómérték háromszorosát állapítaná meg a kormány a termőfölddel spekulálók esetében. A törvény úgy szólna, hogy aki termőföldként vett meg egy területet, de később sikerül átminősíttetnie, és lehetne rá építeni, ezért pedig jelentősen megemelkedik a terület értéke, akkor az így elért "extrahaszon" után nem 16, hanem 48 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetnie - értesült az[origo].

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!