A Központi Statisztikai Hivatal keddi közlése szerint áprilisban a fogyasztói árindex mértéke 1,7 százalékra mérséklődött a márciusi 2,2 százalék után. A Dow Jones hírügynökség írása szerint ennél alacsonyabbra legutóbb 1974 júniusában volt példa, vagyis 39 éves újabb mélypontra került az infláció hazánkban. Ez pedig továbbra sem szab gátat az alapkamat-csökkentési ciklus folyatásának.
Ezzel megegyező mértékben emelkedett a más fogyasztói kosár alapján összeállított nyugdíjas infláció, az élelmiszerek- és energiaárak nélküli maginfláció pedig szezonálisan kiigazítva 3,2 százalékos volt áprilisban.
Termékcsoportok szerinti lebontás alapján a szeszes italok és dohányáruk eddig kvázi fokozódó drágulási üteme áprilisban visszavett a lendületből. Ezzel kapcsolatban aggodalmunkat fejeztük ki egy hónappal ezelőtt, hiszen növekvő kockázatot jelent az inflációs folyamatokra. A márciusi 11,7 százalék után most 10,8 százalékkal voltak magasabbak az árak átlagosan, mint egy évvel ezelőtt.
Szintén a korábbinál kisebb mértékben drágultak egy év alatt a szolgáltatások is; a márciusi 3,8 százalékos infláció után 3,6 százalékot közölt a statisztikai hivatal. Ugyanakkor a ruházkodási cikkek múlt havi 0,4 százalékos árcsökkenését követően áprilisban ugyanennyivel haladták meg az átlagos árak az egy évvel korábbit. Az üzemanyagok ára 1,5 százalékos emelkedés után áprilisban 0,5 százalékkal voltak alacsonyabbak 2012 áprilisához képest, míg a konjunktúra-érzékeny tartós fogyasztási cikkek árai 1,9 százalékkal estek. Az élelmiszerárak ezúttal 3,4 százalékkal, vagyis a márciusival megegyező mrétékben emelkedtek egy év alatt.
A rezsicsökkentés hatása még mindig lefelé húzza az energiaárak inflációját, hiszen a márciusi 8,1 százalékos mérséklődés 8,4 százalékra gyorsult áprilisban. Ezen belül a vezetékes gázért és az elektromos energiáért egyaránt 10 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, míg a távfűtés ára 11,7 százalékkal csökkent 2012. áprilishoz képest.
0,3 százalékos drágulás márciushoz képest
Havi összevetésben márciushoz képest átlagosan 0,3 százalékos áremelkedés mutatkozott a KSH szerint. Jelentősebb különbség a havi maginflációhoz és a nyugdíj inflációhoz képest nem volt, hiszen előbbi 0,2, utóbbi pedig az átlagos index-szel megegyezően emelkedett.
Az élelmiszerekért átlagosan 0,7 százalékkal kellett többet fizetni, mint előző hónapban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség és gyümölcs) 4,3, a csokoládé, kakaó 6,2, a cukor 1,5, a sajt 1,4 százalékkal drágult. Csökkent azonban a tojás (3,9 százalék) és az étolaj (1,9 százalék) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek, 3,4 százalékkal, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az átlaggal megegyező mértékben drágultak a tartós fogyasztási cikkek. Kisebb mértékű áremelkedés ment végbe a szolgáltatások (0,2 százalék) és a szeszes italok, dohányáruk (0,2 százalék) körében. A háztartási energia ára nem változott az előző hónaphoz viszonyítva, míg az egyéb cikkek (ide tartoznak: lakás-, háztartás- és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében árcsökkenés volt megfigyelhető (0,6 százalék). Ezen belül a járműüzemanyagokért 1,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
mfor.hu