Tavaly a biztosított lakóingatlanokban 6585 tűzkár keletkezett, ezek kártérítésére 3,5 milliárd forintot fizettek ki a biztosítók, 2010 óta 47 564 tűzeset történt a biztosított ingatlanokban, ezekre összesen 35,3 milliárd forintot fizettek ki a társaságok - mondta Bérczi László tűzoltó dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) hétfői sajtóbeszélgetésén.
Bérczi László elmondta: az elmúlt hét évben 2012-ben volt a legrosszabb a helyzet, amikor 7698 biztosított ingatlanban 9,1 milliárd forint kár keletkezett.
Kifejtette: a lakástüzek egyik leggyakoribb oka a nyílt láng használata, fokozottan ügyelni kell arra, hogy a tűzhelyek, kandallók, kályhák közelében véletlenül se tároljanak a lakók gyúlékony anyagot. A konyha az egyik leginkább tűzveszélyes terület, második helyen azonban a lépcsőházak állnak, mivel például a közös hulladékledobó kedvez a tűz kialakulásának és gyors terjedésének - mondta a dandártábornok.
Kruppa Attila, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület tűzvédelmi munkacsoportjának vezetője kiemelte: nő az elektromos eredetű tüzek előfordulásának száma is, tüzet okozhat a készülékek hibás működése, az általuk termelt hő nem megfelelő elvezetése, és a nem megfelelően karbantartott hálózat is. Gyakori probléma, hogy egy-egy konnektorra nagyszámú eszközt csatlakoztatunk különféle hosszabbítók és elosztók segítségével, ezzel pedig túlterhelhetjük mind magát az elosztót, mind a falba épített vezetéket. Az ideális megoldás, ha egy fali csatlakozóra nem kötünk 2000-2500 Watt összteljesítménynél nagyobb terhelést - fűzte hozzá.
A villamos eredetű tűzkárok megelőzéséről és csökkentéséről fontos információkat közölnek a Magyar Elektrotechnikai Egyesület, a Magyar Biztosítók Szövetsége és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által közösen készített ajánlásban - mondta a szakember.
MTI