Az év első negyedében kimutatott 3,5 százaléknál is gyorsabban, 3,9 százalékkal nőtt a magyar GDP a második három hónapban, közölte a statisztikai hivatal első becslésében. Utoljára 2006-ban láthattunk hasonló dinamikát a magyar GDP-ben.
Az adat lényegesen jobb, mint az elemzők többsége által valószínűsített 3,5 százalék, vagy ennél minimálisan alacsonyabb érték. Az elemzők ugyanis, köztük az mfor.hu is, a havi reálgazdasági statisztikák alapján kisebb megtorpanást várt, az első negyedévesnél alacsonyabb kiskereskedelmi, külkereskedelmi és építőipari számok alapján.
A minimális megtorpanás egyébként a negyedéves összevetésű adatokban tetten is érhető, hiszen az előző időszak 1,1 százalékos növekedése 0,8 százalékra mérséklődött.
A magyar adat kifejezetten jónak mondható, hiszen legnagyobb külkereskedelmi piacunk, a német az első negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent, míg éves szinten csak 0,8 százalékkal nőtt.
Az, hogy valójában mennyire is számít jónak a magyar adat, 11 órakor derül ki, amikor is az Eurostat az uniós tagállamok statisztikáját közli.
A forintot hidegen hagyta
Az adat megjelenése előtt a forint az euróval szemben a 314-es szinten mozgolódott, és a lényegében pozitív meglepetés ellenére sem sikerült innen eltávolodnia. Fél 10-kor egy euró 313,9, egy amerikai dollár 234,8, egy svájci frank pedig 258,9 forintot ér.
Mit szól ehhez az NGM?
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint "a vártnál nagyobb GDP-növekedés hátterében a piaci szolgáltatások gyorsabb bővülése állhat. A stabil és dinamikus növekedés elsősorban a termelő szektorok javuló teljesítményével, valamint a belső kereslet élénkülésével magyarázható. A bizalomindexek és a rendelésállományi adatok alapján tartósan magas maradhat a dinamika, így a 2014-es növekedés minden bizonnyal meghaladja a 3 százalékos értéket. A szolgáltatásoknál további bővülésére számítunk: a fogyasztás élénkülése a kereskedelmet, a kedvező turisztikai adatok a vendéglátást, míg az ipari termelés a szállítmányozást segítette.
A növekedést egyre inkább a kiegyensúlyozottabb, egészségesebb szerkezetű gazdaság erősíti. A legtöbb ágazatban az egyensúlyi mutatók kedvezően alakulnak. A gazdaság növekedése a jövedelmek bővülését is maga után vonja, ami a háztartások jövőbeli fogyasztási kiadását is emelni fogja. Továbbá javítja az államháztartás egyenlegét és a munkaerőpiacra is kedvezően hat. Ez utóbbit jól tükrözi, hogy a foglalkoztatottak száma egy év leforgása alatt közel 200 ezerrel bővült 2014 második negyedévében, amihez a versenyszféra is érdemben hozzájárult" - írja az NGM.
Közleményében a tárca kiemeli: a magyar gazdaság teljesítménye 2014-ben jóval a nemzetközi szervezetek (EU, IMF) által korábban előre jelzett 2-2,3 százalékos növekedési érték felett van.
mfor.hu