Ahogy arról már kedden beszámoltunk az MNB aktuális inflációs jelentésében a 2014-es gazdasági növekedés rátáját jelentősebb mértékben emelte, ugyanakkor ezzel párhuzamosan valamennyivel csökkentette a 2015-ös növekedési ütemet. A mai tájékoztatón Virág Barnabás, a jegybank igazgatója a változtatások mögöttes okait fedte fel.
Az MNB alapvetően 3 jelentősebb dilemmával szembesült aktuális előrejelzése készítése során a júniusihoz képest. Ezek közül kettő belső, egy pedig külső okra vezethető vissza. Ez utóbbi nyilvánvalóan az orosz-ukrán konfliktus hatása, amellyel kapcsolatban Virág elmondta, hogy napról napra változik a helyzet, így ”mozgó célpontra kell lőniük”. Hangsúlyozva a „jelenlegi ismereteink szerinti” állapotot, a magyar gazdaságot 0,6 százalékos veszteség érheti, aminek jelentősebb része 2015-re fog esni. A magyar inflációra a konfliktus, legalábbis amit az orosz élelmiszer-embargót jelenti, maximálisan 0,4 százalékot okozhat, de a szakemberek szerint valószínűleg ennél kisebb lesz az itthon maradó élelmiszerek árleszorító hatása.
A másik két dilemma hazai eredetű, az egyik a Kúria nyári döntésének a hatása, a másik pedig a Monetáris Tanácsnak a Növekedési Hitelprogram 500 milliárdos kiterjesztése. Előbbi jövőre 0,3 százalékpontot ad a GDP-hez, utóbbi 0,2-t. A Kúria döntésén alapuló elszámoltatással kapcsolatban az MNB egy külön elemzést közölt az inflációs jelentésben, melyet részletesebben itt mutattunk be.
Az NHP keretének 500 milliárdos kiterjesztésének is köszönhetően az MNB számításai szerint a vállalati hitelkeretet 2015 végére várhatóan közel 100 milliárddal lesz magasabb, ez pedig a +0,2 százalékos GDP-plusz alapját jelenti.
Ezen felül a jegybanki előrejelzésben az idei és a jövő évi módosításokat a bejövő adatokon túl, ahogy a fenti ábrán látható az EU-források intenzívebb 2014-es felhasználása okozza. Ez idén közel 0,2 százalékos pluszt, míg jövőre ugyanennyi mínuszt jelent.
mfor.hu