A nemzetgazdasági miniszter bejelentette: a napokban kihirdetik a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) tavaly meghirdetett, "Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése" című pályázat eredményeit, ennek köszönhetően 4 milliárd forint uniós támogatásban részesül száznál több kiscég, illetve mikrovállalkozás.
A vállalkozások a pályázat segítségével lehetőséget kapnak modern eszköz- és gépparkok, valamint fejlett infrastruktúrával ellátott telephelyek kialakítására, versenyképességük feltételeinek megteremtésére, illetve fenntartására - tette hozzá a miniszter.
Varga Mihály kiemelte: a hazai vállalkozások sikere előfeltétele annak, hogy hosszútávon is megőrizzük a magyar gazdasági növekedés 2014-ben elért igen kedvező lendületét.
A nemzetgazdasági miniszter elmondta: egy, a fiatal vállalkozók körében a múlt évben készített felmérés kimutatta, milyen nehézségekkel szembesülnek ezek a vállalkozások a mindennapi működésük során. A megkérdezett cégek mintegy 48 százaléka a legfájóbb pontnak azt nevezte, hogy nem termelnek elegendő profitot a fejlesztésekhez, így nehezen tudnak a piaci szereplőkkel versenyezni.
Varga Mihály kiemelte: a következő hét évben, a hazai társfinanszírozással együtt, összesen 12 ezer milliárd forint uniós forráshoz jut Magyarország, és a kormány már döntött arról, hogy a fejlesztési, beruházási támogatások 60 százalékát gazdaságfejlesztésre és munkahelyteremtésre fordítja.
Utalt arra: a következő évben az adózás terén egyszerűsítések várhatóak, így például a "népbosszantó kisadók" és egyes díjak körét szűkíteni kívánja a kormány. A kabinet azt is szeretné elérni, hogy az adózásban a jó és rossz adósok "kategóriája" külön váljon, a tisztességesen adózó cégek előnyben részesüljenek, illetve például kevesebb adóellenőrzést kapjanak.
A nemzetgazdasági miniszter szólt arról is, hogy a feketegazdaság visszaszorítása folytatódik, éppen azért, hogy a tisztességesen működő vállalkozások versenyképessége javuljon. Példaként említette, hogy a "taxis társadalomban" feszültségek vannak, így majd meg kell vizsgálni, hogy a vállalkozások adózása rendben van-e, illetve a szükséges tárgyi feltételeknek eleget tesznek-e.
A miniszter az elismerésekről elmondta: a "hónap beruházója" elismerő címet a Nolato Magyarország Ipari és Kereskedelmi Kft. nyerte el. Kiemelte: a tizenegy éve Magyarországon működő vállalat mára a higiéniai, egészségügyi és orvostechnikai termékek gyártójaként a hazai ipar és kereskedelem meghatározó szereplőjévé vált. A vállalat a legutóbbi, 4,1 millió eurós, azaz mintegy 1,3 milliárd forintos fejlesztésének köszönhetően a foglalkoztatottak létszámát a 2008-ashoz képest csaknem két és félszeresére növelte. Jelenleg a vállalkozás 530 embernek ad munkát, közülük 32 megváltozott munkaképességű dolgozó.
A miniszter elmondta: "A hónap kis- és középvállalkozása" elismerő címet a Galvanplastik Kft. nyerte el, amely néhány év alatt a több mint 800 millió forintos beruházásának köszönhetően Közép-Európa legnagyobb galvanizáló üzemével rendelkezik. Termékeiket olyan autómárkákba építik be, mint az Opel, a Maserati, a Rolls-Royce, vagy a Mercedes, Audi, Suzuki, illetve a BMW kocsijai. Termékeink 10 százalékát közvetlenül, 90 százalékát exportőrökön keresztül külföldön adják el. A cég bevétele évente hozzávetőleg 25 százalékkal emelkedik.
Varga Mihály közölte: "A hónap startup vállalkozása" elismerő címet a 100 százalékban magyar tulajdonú Creabird Zrt. nyerte el. A cég komplex átvilágítással, marketing-, projektmenedzsment-, és szervezetfejlesztési javaslatokkal segíti a kis- és középvállalkozások, a multinacionális, illetve államigazgatási cégek munkáját abban, hogy a leghatékonyabban érjék el üzleti céljaikat.
MTI