A 4cast szerint a készség az újabb költségvetési lépések megtételére biztató jele annak, hogy a kormány nem akarja az IMF/EU-tárgyalások kisiklását.
Ez komoly plusz az előző, október 5-én ismertetett, félszívvel megalkotott kiigazítási intézkedési tervhez képest - fogalmaztak szerdai kommentárjukban a 4cast elemzői.
A ház szerint a szerdán ismertetett intézkedési csomag bevételi tervei - az áfa-beszedés hatékonyságának javításáról szóló elem kivételével - reálisnak tűnnek, és jó eséllyel elérhetőbb közelségbe hozzák a 2013-as államháztartási hiánycélt.
A 4cast szerint ugyanakkor az újonnan bejelentett intézkedések mindegyike további lendületet ad az inflációnak, miközben visszafogja a növekedést és a potenciális kibocsátást is.
A cég szakértőinek megfogalmazása szerint rendkívül optimista az a kormányzati várakozás, hogy a szerdán ismertetett költségvetési csomagnak csak enyhe hatása lesz a jövő évi gazdasági növekedésre.
Daniel Hewitt, a Barclays közgazdásza úgy vélekedett, hogy a magyar kormány egyértelműen elszánta magát az EU túlzottdeficit-eljárása alapján megszabott 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél teljesítésére az uniós kohéziós juttatások megőrzése érdekében.
Hewitt szerint ugyanakkor az új intézkedéscsomag fő problémája az, hogy "viszonylag kevéssé üzletbarát". A Barclays vezető londoni elemzője ezt a véleményt azzal támasztja alá, hogy a korábbi ígéretekkel ellentétben a kormány mégsem csökkenti a felére a bankadót 2013-ban, és emeli a pénzügyi tranzakciós illetéket. Mindemellett a közműadó is újabb terheket ró az üzleti szférára.
Hewitt szerint mivel a szerdán bejelentett intézkedéscsomag kevéssé tűnik növekedésbarátnak, kiéleződhet a Nemzetközi Valutaalaphoz fűződő viszony. Az IMF már korábban is jelezte, hogy a növekedés szempontjából "rendkívül barátságtalannak" tartja a magyar gazdaságpolitikai elegyet.
A szakértő közölte ugyanakkor, hogy még az idén, valószínűleg novemberben IMF-küldöttség utazik Magyarországra. A Barclays ugyanakkor nem számít arra, hogy ez az egy látogatás azonnali megállapodást eredményez az új IMF/EU-hitelprogramról, ehelyett a cég várakozása az, hogy a tárgyalások 2013-ban is folytatódnak.
Hewitt hozzátette: a Barclays továbbra sem bizonyos abban, hogy a magyar kormány és az IMF ki tud-e alakítani olyan közös álláspontot, amely elégséges lehet a megállapodás eléréséhez.
MTI