38 százalék azok aránya, akik kizárólag otthonukban tartják megtakarított pénzüket, ami így egyrészt folyamatosan veszít értékéből, másrészt biztonsági kockázatokat rejt, derül ki az OTP legfrissebb felméréséből. Hagyományosan a községekben magasabb a pénzüket otthon tartók aránya (42 százalék), Budapesten pedig a legalacsonyabb (28 százalék). Ezzel szemben az emberek 47 százaléka viszi részben vagy egészben bankba a megtakarítani szánt pénzét.
Már nem csak ruhára spórolunk
Ugyan tavaszhoz képest jelentősebb mozgásokat mért öngondoskodási indexében az OTP, az egyes hatások kioltották egymást, így annak értéke 34 ponton stagnált. A bank szerint egyértelműen felfele húzta az index értékét az öngondoskodási szemlélet terjedésére utaló adatok. A korábbinál többen, az emberek ötöde rendelkezik időskorra félretett tartalékkal, és még inkább biztató, hogy 22 százaléka jelenleg is rendszeresen megtakarít ezzel a céllal.
Szintén beszédes, hogy míg tavasszal a ruhatár-frissítés volt az egyik legfontosabb megtakarítási cél, most rövidebb és hosszabb távon egyaránt nagyon előkelő helyre tették az emberek a tanulást és az azzal összefüggő megtakarítási célokat.
A megkérdezettek 87 százaléka szerint érdemes máshonnan is átcsoportosítani erre, ötből négyen nyilatkoztak úgy, hogy érdemes előre takarékoskodni az oktatásra, 30 százaléka még bankhitelt is felvenne a továbbtanulás finanszírozására. Általános trend, hogy minél magasabb végzettségű valaki, annál inkább így gondolkodik. Továbbra is élmezőnyben végeztek az ingatlanvásárlással, nyaralással kapcsolatos, hagyományosan népszerű megtakarítási tervek. Ugyancsak biztató, hogy a korábbi megtorpanás után újra egyre többen, már a válaszadók 54 százaléka készít havi költségvetési tervet.
Alacsony a kamat, kevesebb megtakarítás van a bankokban
A lefelé mozdító tényezők között első helyen áll, hogy a korábbinál kevesebben rendelkeznek különböző pénzügyi öngondoskodási termékkel, így például életbiztosítással, takarékszámlával vagy éppen lekötött betéttel. Szintén valamivel kevesebben vannak azok (most 37 százalék a korábbi 41 után), akiknek ilyen irányú tervei vannak, amin az alacsony betéti kamatok ismertében nem is igazán lehet csodálkozni.
Nagyon eltérőek az index regionális adatai: míg a Nyugat-Dunántúlon élők körében 37, addig az Észak-Magyarországiaknál 31 pont az érték. Szintén beszédes, hogy a legfeljebb 8 osztályt végzettek esetében alig 24, míg a felsőfokúak esetében 45 pont az átlag.
mfor.hu