A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes statisztikai mérlege szerint a kormány jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számláján (KESZ) november végén 1273 milliárd forintot parkoltatott, ami az októberi állapothoz képest 443 milliárddal kevesebb, az egy évvel korábbi szintet pedig 349-cel múlja alul.
Miért érdekes a KESZ?
A kormány már tavaly év végén is "eljátszotta", hogy az év utolsó hónapjára drasztikusan lecsökkentette a számlán lévő pénzeket a szinte kőbe vésett célként megjelölt csökkenő adósságráta érdekében. Jelentős adósságcsökkentésre van szükség idén is, melynek érdekében a Nemzetgazdasági Minisztérium jövő évi költségvetéssel kapcsolatos háttérszámításai szerint ismét "trükköket" fognak bevetni. Nevezetesen a forint KESZ 300 milliárd forintra történő lecsökkentése és vélhetően államközli PEMÁK-tulajdonosoktól történő átmeneti állampapír-visszavásárlás lesz a segítségére ismét Orbánéknak.
A jegybanki számla novemberi végi 1273 milliárdos állománya 901 milliárdnyi forint- és 372 milliárdnyi devizabetétből tevődik össze. Amennyiben az NGM háttérszámításaiban feltüntetett december végi 300 milliárdos forintbetét-állományból indulunk ki, akkor az azt jelenti, hogy egy hónap alatt 601 milliárdot kell "elégetni" a számláról. Ez az adósságok előtörlesztésével, illetve az állampapírok visszavásárlásával ismét teljesíthető lesz.
Még egy trükk: a PEMÁK-visszavásárlás
Ezt most szándékosan kihagytunk az egyenletből. Az NGM háttérszámításai szerint decemberben - minden bizonnyal átmenetileg - 315 milliárdnyi PEMÁK (euró alapú, elsősorban lakosságnak szóló államkötvény) visszavásárlásával számolnak. Mivel az ÁKK a jegybankkal swap-műveleteket hajt végre az optimális deviza- és forintbetétszint biztosítása érdekében, nem tudjuk, hogy a tervezett visszavásárlás milyen mértékben csökkentené külön-külön a kormányzati számla forint, illetve betétlábát.
Ha tehát azt feltételezzük, hogy sikerül 300 milliárdra apasztani a forintállományt, a betét devizarészével kapcsolatban pedig - igen konzervatív megközelítéssel - azt feltételezzük, hogy marad a november végi szinten, akkor év végén a kormánynak mindössze 672 milliárd forintja marad a jegybanki számláján. Ez az összeg a tavaly év véginél majdnem 80 milliárd forinttal lesz kevesebb, viszont már egy évvel ezelőtt a 2013 év végi szintet is igen veszélyesnek lehetett nevezni. (A jegybank egyébként ennél "optimistább" várakozásokat fogalmazott meg, hiszen a Féléves elemzés az államháztartási folyamatokról júliusi kiadványában úgy kalkulált, hogy a kormányzati tartalékok szintje nem csökken a tavaly év végi 751,9 milliárd alá.)
Így a mostani szituáció sem lesz kevésbé kockázatos. Jövő év elején ugyanis valamiből finanszírozni kell a költségvetést és a lejáró adósságokat is. Az alacsony kormányzati tartalék pedig ismét jelentős mértékű aukciós kibocsátásokhoz és sorozatosan meghirdetett 6 hetes likviditási kincstárjegy-aukciókhoz vezethet, mellyel majd próbálják feltölteni a tartalékokat. Ehhez az idei év megfelelő piaci körülményeket szolgáltatott, ám nem lehet tudni, milyen feltételek és befektetői hangulat lesz 2015 első heteiben.
Székely Sarolta
mfor.hu