Azok a citybeli szakértők, akik szerint ezúttal van esély a jelenleg 6,25 százalékos MNB-alapkamat szinten tartására, nem elsősorban a Standard & Poor's hitelminősítő péntek esti magyar osztályzatrontásával, hanem egybehangzóan a monetáris testület múlt havi kamatcsökkentési döntése után kiadott közlemény egyik "talányosnak" ítélt mondatával indokolják véleményüket. A Morgan Stanley elemzői közölték, hogy továbbra is nagyobb eséllyel jósolják az újabb negyed százalékpontos MNB-kamatcsökkentést keddre, mint a kamattartást, ám nem tartják kizárhatónak a szünetet sem.
A ház szakértői szerint bár a magyar jegybank pénzügypolitikájának középtávú iránya "kristálytiszta", van azonban egy mondat a múlt havi kamatdöntő ülésről kiadott monetáris tanácsi közleményben, amely növeli a rövid távú enyhítési szünet esélyét. A közleményben ugyanis az áll, hogy a monetáris testület akkor fontolja meg a további kamatcsökkentést, ha a "következő hónapokban" hozzáférhető adatok megerősítik a piaci hangulat javulásának tartósságát, és ha a középtávú inflációs kilátás összeegyeztethető marad a 3 százalékos célszint elérésével. A Morgan Stanley elemzői hétfői értékelésükben úgy vélekedtek, hogy a "következő hónapokban" kifejezés akár egy rövid távú enyhítési szünetre is utalhat.
A ház szakértői elismerték ugyanakkor, hogy a szélesebb elemzői konszenzus, amely "szilárdan" újabb kamatcsökkentést valószínűsít keddre, ezt a tényezőt a jelek szerint nem veszi figyelembe. A cég elemzői szerint mindemellett az októberi kamatdöntő ülés óta megismert inflációs és gazdasági aktivitási adatok sem arra utalnak, hogy a monetáris enyhítést le kellene állítani, és összességében a piaci kockázati mérőszámok is összeegyeztethetők a további MNB-kamatcsökkentésekkel.
Mindezt egybevetve a Morgan Stanley elemzői 60 százalékos esélyt adtak hétfői prognózisukban arra, hogy a monetáris tanács kedden újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést hajt végre. Véleményük szerint azonban ha az általuk 40 százalékos esélyűnek becsült kamattartási döntés születik meg kedden, az is mindössze a valószínűleg hosszas enyhítési ciklus átmeneti szünetét jelentené.
A 4cast közgazdászai is ugyanazt a mondatot emelték ki előrejelzésükben a múlt havi monetáris tanácsi közleményből, mint a Morgan Stanley elemzői. A 4cast szakértői szerint különösen azért feltűnő a "következő hónapok" kifejezésben alkalmazott többes szám, mivel a testület korábbi közleményeiben nem szerepelt utalás többhavi időtávlatra. A cég elemzői szerint ez azt jelenti, hogy az MNB monetáris tanácsa egyértelműen módosította retorikáját. A ház szakelemzői úgy vélik, hogy a testület ezzel "jelezni akart valamit", nem kizárható módon akár azt, hogy változhat a további enyhítések időzítése.
Mindent egybevetve - és annak feltételezésével, hogy a monetáris tanácsi döntésekben továbbra is az enyhítésre hajló külső tagok nézetei dominálnak - azzal kell számolni, hogy folytatódnak az MNB-kamatcsökkentések. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a múlt havi kamatdöntő ülés üzenetét sem, a retorikai fordulat ugyanis "nem ok nélküli". Ennek alapján nem kizárható, hogy ebben a hónapban enyhítési szünet következik - vélekedtek előrejelzésükben a 4cast elemzői.
MTI