3p

Decemberben a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap forrásaiból 70,9 milliárd forint összegű adósságcsökkentés történt - mondta az mfor.hu kérdésére Banai Péter Benő helyettes államtitkár keddi online fogadóóráján.

Decemberben is törlesztettünk az IMF-nek a nyugdíjpénzből

Az Államadósság Kezelő Központ dokumentuma szerint novemberben 172 milliárd forintot fizettek ki a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból az IMF-törlesztésre. Mivel decemberben is volt fizetési kötelezettségünk, megkérdeztük, a kormány ekkor is használt-e fel valamennyit a lejáró adósságok, így az IMF-hitel 104 milliárd forintnyi törlesztőrészletére is. 

Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára az online fogadóóráján az mfor.hu kérdésére elmondta: a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap forrásaiból decemberben 70,9 milliárd forint összegű adósságcsökkentés történt. Ez az összeg tehát hozzájárult a lejáró adósságelemek, így az IMF hitelrész törlesztéséhez.

Nem tartanak még a kieső bevételektől

Mint ismert, az e-útdíj tenderének nyertese, a Getronics múlt hét szombaton visszalépett a szerződéstől piaci nyomásgyakorlásra hivatkozva. Azóta több sajtóorgánum is ennek költségvetési hatása miatt aggódik, így az NGM-nél érdeklődtünk afelől, van-e vészterve a kormánynak az e-útdíj és a pénztárgépek NAV-hoz történő bekötésének csúszása miatti esetleges költségvetési bevételkiesésekre.

"A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium álláspontja szerint nincs veszélyben az útdíjból származó bevételek realizálása" - válaszolta keddi online fogadóóráján a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára, Banai Péter Benő az mfor.hu kérdésére.  Hozzátette: jelentős csúszással nem számolnak a pénztárgépek esetében. " Végül fontos megjegyezni, hogy a 2013. évi költségvetésben 400 milliárd forint extra tartalék biztosítja, hogy esetleges bevétel-elmaradások esetén is biztonságosan tartható legyen a hiánycél" - jegyezte meg a helyettes államtitkár. 

Mindez pedig azt is jelenti, amit újságírói kérdésre meg is erősített Banai, hogy egyelőre nem készül és nincs szükség új kiigazító csomagra az idei költségvetés esetében. A 400 milliárd forintos Országvédelmi Alap ugyanis "az év közben felmerülő esetleges kockázatok kivédésére szolgál".

A felsőoktatásnak ígért 30, illetve a minimálbér-emelés 10 milliárd forintos kompenzálásának forrásáról ugyanakkor egyelőre még csak a lehetőségeket veszi számba a kormány. Újságírói kérdésre Banai Péter Benő elmondta: "a felsőoktatás többletforrásának biztosításáról szóló döntés megszületett, a végrehajtás módjáról több lehetőséget mérlegel a kormány. A céltartalékok előirányzatán rendelkezésre áll az átcsoportosítandó, minimálbérrel kapcsolatos 10 milliárd forint".

A költségvetés nem tartalmazza a 13. havi nyugdíjat

Az elmúlt napokban egyre nagyobb sajtóvisszhangot kapott a 13. havi nyugdíj kérdése, mellyel kapcsolatban az NGM helyettes államtitkára is megerősítette kérdésünkre, hogy ilyen tétel nincs beépítve az idei költségvetésbe. Az index.hu írása szerint egyébként Lázár János kedden a Klubrádióban is úgy nyilatkozott: nem lesz 13. havi juttatás az arra jogosultaknak, hiszen hitelből nem lehet szociális juttatásokat emelni.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!