4 havi mélypontra ért a magyar kiskereskedelem "dinamikája" márciusban. Az előző év azonos időszakához képest a KSH mai gyorsbecslése 2,8 százalékos visszaesés mutat. Ennél nagyobb mértékű zsugorodásra 2012 novembere óta nem volt példa.
A naptárhatástól megtisztított volumenindexek szerint az élelmiszer termékek forgalma 0,9 százalékkal mérséklődött annak ellenére, hogy a húsvét idén március végére esett, ami növeli e termékcsoport iráni keresletet. A nem élelmiszerek esetén a februári növekedést követően ismét visszaesést mért a KSH, ezúttal 2,7 százalékosat.
A legnagyobb zsugorodást ezúttal az üzemanyagok kiskereskedelme "szenvedte el", pedig márciusban nem voltak abszolút csúcson az üzemanyagárak (igaz, lokális csúcsról beszélhetünk), és a húsvét ebben a szegmensben is pozitívan befolyásolja a keresletet. Igaz, a tavasz első hónapjának télies időjárása miatt sokan nem mozdultak ki otthonaikból, ami biztosan nem tett jót a keresletnek.
Bár a mostani éves visszaesés a tavalyi magas bázis miatt (2012 márciusában 1,5 százalékos növekedést mért a KSH) valamelyest várható volt, ennek mértéke - különösen a nem élelmiszerek, és üzemanyagok területén - negatív meglepetés, ami a lassan napvilágra kerülő első negyedéves GDP-adattal kapcsolatban sem ígér túl sok jót.
Ennek ellenére a kiskereskedelem következő hónapokban részben a rezsicsökkentés miatti magasabb reáljövedelmeknek, részben a tavaly áprilisban elindult kiskereskedelmi visszaesés miatti alacsony bázisnak köszönhetően lassan stagnálásba, majd növekedésbe válthat.
A most közölt adatsor arról nem ad képet, hogy 2013-as márciusának a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adata hogyan viszonyul az előző hónaphoz, arra, illetve a végleges márciusi éves adatokra május végig várnunk kell.
mfor.hu