Ez 27,9 százalékos növekedést jelent 2012 márciusához képest, míg az első háromhavi többlet a tavalyi 1689 millió euróról 1709-ra nőtt, ami 1,18 százalékos növekedést jelent. Forintban kifejezve még nagyobb az ugrás, hiszen a hazai valuta márciusi gyengélkedése miatt a havi többlet 34 százalékos növekedést jelent, az első negyedévben pedig 4 százalékosat.
Éves összevetések
A többlet ugyanakkor kedvezőtlen folyamatok eredője, az év harmadik hónapjában ugyanis az export euróban kifejezett értéke 2,8, az importé pedig 5,6 százalékkal esett vissza az egy évvel ezelőttihez képest. Az első negyedév számai pedig a kivitel esetén euróban 0,12, míg a behozatalnál 0,24 százalékos csökkenés lett.
Vagyis az euróban kifejezett többlet a gyenge belső keresletnek köszönhető, ami mind a fogyasztási, mind a beruházási folyamatokra negatív jelzést hordoz. A forintban számolt többletet pedig a magas (különösen a márciusi) euró-forint árfolyam „fűti”.
Havi folyamatok
Hó per hó alapon vizsgálva a dinamikát azonban azt láthatjuk, hogy a tavalyi év végi beszakadást követően folytatódik a lassú kilábalás. Ez különösen az exportra igaz, melynek értéke januárban 19, februárban 1, míg márciusban 5 százalékkal bővült a megelőző hónaphoz képest. Vagyis a kivitel, az iparhoz hasonlóan (január:3,1, február:0,1, március:0,4) immár a harmadik hónapja bővül folyamatosan.
mfor.hu