A munkanélküliség megugrása azzal járna, hogy a nem létező költségvetési bevételekből kellene finanszírozni a most mintegy 400 milliárd forintot kitevő munkanélküli ellátás növekedését - mondta a szakember a Csongrád megyei jogásznapon tartott előadásán.
Hozzátette: járulékos hatásként többek között a bűnözés növekedésével kellene számolni, s ennek kezelése további forrásokat igényelne.
Kovács Árpád szerint olyan pénzügyi lépésekre van szükség, amely elősegítik a piaccal rendelkező, de jelenleg finanszírozási nehézségekkel küzdő vállalkozások működését, támogatják a sikeresnek látszó reorganizációkat, a beruházni és fejleszteni képes cégeket Ugyanakkor súlyos tévedés lenne a fekete- és a szürkegazdaság eltűrése, ahogy az a kilencvenes évek elején történt - fűzte hozzá.
A válságkezelés sikere nagymértékben függ attól, hogy a magyar pénzügyi rendszerrel mi történik - fogalmazott az ÁSZ elnöke.
Bár a pénzügyi szektor számára a külföldi finanszírozás és tőketámogatás rendelkezésre áll, a jövedelmezőség mérséklődése miatt nagy a kockázata a likviditás és a profittermelő képesség további romlásának - mondta Kovács Árpád.
A kialakult helyzetben számítani kell a magyar pénzügyi szektor hitelkockázatainak növekedésére is. Figyelmeztető jel a lakossági adósságszolgálat magas szintje és ennek további növekedése - közölte a szakember.
Az ÁSZ elnöke elsősorban a lakáshitel-piacon lát veszélyeket. "Nem lehet százezres nagyságrendben lakást elkobozni" - mondta Kovács Árpád. Az államnak oly módon kell beavatkoznia, hogy átvállalja a terhek egy részét, elősegíti a hitelek átütemezését - tette hozzá.