Az utolsó negyedévben mért 0,8 százalék nagyon kiábrándító növekedési ütem, mondta el az mfor.hu-nak Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője. "Még a Bokros csomag idején sem volt ennyire alacsony a GDP-bővülés, hiszen akkor a mélypontot az 1,5 százalék jelentette" - tette hozzá.
Miért csak ennyi?
A tavalyi évben folyamatosan lassult a GDP, bár az utolsó negyedévre már némi javulás lett volna várható. Részletes adatok híján egyelőre nehéz megmondani, mitől lett a vártnál rosszabb a gazdaság teljesítménye.
Nyilvánvaló azonban, hogy ez azokra a folyamatokra vezethető vissza, amelyek a múlt többi részét is jellemezték. Így komoly lassulást okozhat a visszaeső belső kereslet, a nem túl jó beruházási tevékenység, ráadásul az export javulási üteme is elkezdett mérséklődni. Ezek az összetevők eredményezhették azt, hogy végül az utolsó negyedév csupán 0,8 százalékot hozott, véli Török Zoltán.
Idén a belső kereslet visszaesése már nem várható, a nettó export javulása is megtorpan majd, ezért a Raiffeisen elemzője szerint 2008-ban sem lehet két százaléknál jobb eredményre számítani. Igaz, rosszabb csak abban az esetben jöhet, ha radikálisan változik a globális helyzet. Jelenleg azonban csak a lassuló német konjunktúra valószínű, amelynek kihatásai azonban mérsékeltek Magyarországra nézve.
Idén sem gyorsul be a gazdaság
Az előző negyedévhez viszonyított további lassulás nem okozhat komolyabb meglepetést, tekintve, hogy az ipari termelés lassult, az építőipar zuhanása fokozódott, míg a lakossági kereslet területén sem lehetett fordulatra számítani a kiskereskedelmi adatok alapján. Így a szolgáltatások hozzáadott értéke az előző negyedévihez hasonlóan alakulhatott, véli Suppan Gergely.
A Takarékbank elemzője szerint a gazdaság gyorsulására idén sem lehet számítani: a külső konjunktúra lassulása a nettó exportot is visszafogja, miközben sem a fogyasztás, sem a beruházások területén nem várható fordulat. A közösségi szolgáltatások várhatóan kisebb mértékű szűkülése és egy esetlegesen közepes mezőgazdaság terméseredmény a bázishatások miatt okozhat statisztikailag magasabb növekedést. Suppan Gergely az első negyedévben 1,3, 2008 egészében két százalékos növekedésre számít.
A magyar gazdaság ilyen szempontból továbbra is leszakadást mutat: a német GDP növekedése 1,6 százalék volt a negyedik negyedévben, míg 2,5 százalék 2007-ben. A szlovák növekedés a negyedik negyedévben 14,1, 2007 egészét véve pedig 10,3 százalékot tett ki.
Hét százalék felett az infláció
Ami az inflációt illeti, a KSH kimutatása szerint a fogyasztói árak 2008 januárjában 7,1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2007 januárjában, és egy százalékkal nőttek tavaly decemberhez képest. Az éves adat megegyezik az elemzői várakozásokkal. A maginfláció januárban 0,6 százalék, 12 havi összehasonlításban 5,2 százalék volt.
A fogyasztói árak 2007-ben átlagosan nyolc százalékkal emelkedtek; decemberben 7,4 százalékkal voltak magasabbak, mint 2006 decemberében és 0,4 százalékkal nőttek tavaly novemberhez képest.
Egy évvel korábban, 2007 januárjában a fogyasztói árak 1,2 százalékkal emelkedtek az egy hónappal korábbihoz képest, és 7,8 százalékkal haladták meg a 2006 januári szintet.
Varga M. István
Menedzsment Fórum