Papp István, a Microsoft Magyarország vezetője szerint az egész ország jövőjét érinti a netadóval kapcsolatos döntés, ami mellett nem szól életképes érv – ellene viszont annál inkább.
"A netadó ugyanis nem közelebb viszi, hanem távolítja Magyarországot azoktól a céloktól, amelyeket a kormány – együttműködésben a hazai ikt-szektorral – stratégiai fontosságúként fogalmazott meg.
Ez utóbbiak legfontosabb keretprogramja az ún. Digitális Nemzet Fejlesztési Program (DNFP), amely megvalósítása csupán három esztendő alatt a bruttó nemzeti össztermék több mint 1600 milliárd forintos bővülését eredményezheti. Ehhez képest a szakember szerint a netadó - évi 20-25 milliárdosra saccolt nagyságrendje jelentéktelennek tűnik, "az könnyen pillangóhatást idézhet elő: ez az egyetlen „szárnysuhintás” ma, pusztító szélvihart okozhat a hazai piacon a következő 3-5 évben" - írja Papp István.
A Microsoft vezére felidézi, a távközlési és informatikai szektorral kötött stratégiai megállapodások egyik konkrét célkitűzése minden idők talán legnagyobb infrastruktúra-fejlesztésére vonatkozik, amelynek eredményeképp 2018-ra Magyarország teljes lakossága számára elérhető lesz a 30Mbps sávszélesség és ezzel egyidőben jelentősen javul a háztartások eszközellátottsága is. A netadó pedig ezt a kormányzati programot és célkitűzést gyengíti.
Papp szerint a tervezett intézkedésnek ráadásul versenyellenes hatása is lehet, hiszen a netadót csak a legerősebbek "élhetik túl". A fejletlen magyar piac adóztatása ráadásul "olyan, mintha valaki megtakarításai jelentős részéből vetőmagokat venne, a gyümölcsöt azonban idejekorán, még éretlen, ehetetlen állapotában akarná leszüretelni".
A Microsoft-vezér a három elemből, szélessáv-infrastruktúra fejlesztéséből, a nethasználatra alkalmas eszközökhöz való hozzásegítés támogatásából és a digitális közszolgáltatások fejlesztéséből, álló programot – az amerikai New Deal mintájára – digitális New Dealként jellemzi, amely a netadóból tervezett bevétel sokszorosát elérő GDP-bővülést, ezáltal pedig állami bevételt generálhat már az első három esztendőben.
"Netadó helyett tehát ezt: az EU digitális menetrendjének a többieket megelőző teljesítését, egy magyar digitális New Deal végrehajtását javaslom stratégiai partnerünknek, Magyarország kormányának" - zárja cikkét Papp István, a Microsoft Magyarország vezére.
mfor.hu