2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nálunk egy Bic Mac 830 forintba kerül, a környező országokban viszont ennél olcsóbb. A most közölt Big Mac-index alapján a forint alulértékelt fizetőeszköz.

Miután tavaly rendesen mellélőtt a magyar hamburger árával az Economist, úgy tűnik, idén jobban figyeltek az árfolyamra a Big Mac-index készítői. A most publikált 830 forintos ár régiónk legdrágább hamburgerét jelenti, hiszen a csehek 808, a lengyelek 639, az ukránok pedig 506 forintért juthatnak a Big Machez.

Alulértékelt forint

Az Economist számításai alapján a magyar fizetőeszköz 12,6 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest, ami az előző évihez képest némi felértékelődést mutat. Ha ugyanezt a mutatót euróban vizsgáljuk, akkor a 295 forintos árfolyam 21,8 százalékos alulértékeltséget mutat.

A dollárhoz képest egyébként a leginkább túlértékelt a venezuelai fizetőeszköz, mégpedig 107,9 százalékkal, vagyis itt lehet a legdrágábban megvenni a szendvicset az egész világon, 1974 forintért. Aztán a skandináv országok következnek; Norvégiában egy Big Mac 1704, Svédországban pedig 1657 forintba kerül átszámolva. Ezzel szemben igencsak alulértékelt az indiai rúpia 61,8, illetve a dél-afrikai rand 53,6 százalékkal.

A kiigazítatlan dollárra számított Big Mac-index

Túlértékelt a forint, ha a GDP-t is nézzük

Az Economist ugyanakkor közöl egy egy főre eső GDP-vel kiigazított indexet is. Ez alapján a magyar fizetőeszköz a dollárral szemben 27,8 százalékkal már túlértékelt, miközben egy évvel ezelőtt még 6 százalékkal alulértékelt volt. Az euróval szemben viszont egy év alatt csökkent a túlértékeltsége: 7,4 százalékról 5,4-re.

A GDP-vel korrigált teljes listát nézve az amerikai dollárral szemben a leginkább alulértékelt a hong kongi fizetőeszköz 42,3, az indiai rúpia 32,8 és a dél-afrikai rand 26,2 százalékkal. Ezzel szemben 92,3 százalékkal, vagyis a legnagyobb mértékben túlértékelt a brazil real, második helyen a kolumbiai peso áll 79,2, a harmadikon pedig a török líra 68,4 százalékkal.

Euróhoz mérve a lista élén és a lista végén állók rangsora semmit nem változott, mindössze az alul-, illetve túlértékeltség mértékében történnek változások.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!