A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Közép-Magyarországi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóságának sajtótájékoztatóján Szabó Károly főigazgató kiemelte: a VP bevételeiből a legnagyobb részt, 1.043 milliárd forintot a régiós vámszervek teljesítettek tavaly, az idei terv pedig 1.074 milliárd forint.
Béndek József elmondta: a VP-APEH integráció keretében tavaly átszervezést hajtottak végre, a szolgálati nyugdíjra jogosultak jelentős része - 472 munkatárs - nem fogadta el a felajánlott beosztást, ezért szolgálati viszonyukat megszüntették és nyugállományba helyezik őket. Hozzátette: január elsejével összesen 507-en távoztak a szervezettől, közülük sokan még felmondásukat töltik.
A kiesett munkatársak pótlására már előkészítették a felvételeket, és - a költségvetés függvényében - szeretnének a lehető legtöbb munkavállalót "visszapótolni" - fogalmazott.
Kérdésre válaszolva Béndek József beszélt arról is, hogy a vám- és pénzügyőri állomány "vegyes érzelmekkel" fogadta, de tudomásul vette az úgynevezett "megbízhatósági nyilatkozat" aláírását. Hangsúlyozta: aki tisztességesen dolgozik - ez a többség - annak nincs mitől félnie, aki pedig nem, annak egyébként sincs helye az állományban. Az elnökhelyettes nem tud olyan kollégáról, aki nem írta alá a nyilatkozatot.
A VP tavalyi tevékenységéről szóló, a sajtótájékoztatón kiosztott anyagból kiderül, hogy a testület 74-szer talált kábítószert, összesen több mint 520 kilogrammnyit. Ebből 23 alkalommal együttesen 344,59 kilogramm marihuánát, 16-szor összesen 14,24 kilogramm kokaint, háromszor, összesen 74,73 kilogramm heroint, illetve 14 esetben együttesen 56,82 kilogramm amphetamint foglaltak le.
A vám- és pénzügyőrök 2010-ben - a bűncselekményeket és szabálysértéseket együtt számolva - összesen több mint 10.000 esetben, mintegy 98 millió szál zárjegy nélküli cigaretta esetében derítettek fel jogsértést.
A Közép-Magyarországi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatóság az üzemanyagok után több mint 525 milliárd forintot, a dohányáruk után pedig 262 milliárd forintot szedett be.
Szabó Károly felhívta a figyelmet arra, hogy idén új feladat Magyarország uniós versenyképességének javítása annak kapcsán, hogy jelenleg a 27 tagállam bármelyikében lehet vámeljárást indítványozni. Kifejtette: az a tagállam, ahol ezt az eljárást kezdeményezik, a bevételek 25 százalékát megtarthatja. Az ügyfelek odamennek, ahol azonos szabályok szerint gyorsabban, színvonalasabban szolgálják ki őket - hangsúlyozta Szabó Károly.
Béndek József az idei feladatok közül kiemelte a NAV-integráció második ütemének előkészítését, a horvát jövőbeni európai uniós, valamint a román schengeni csatlakozással kapcsolatos feladatokat, és az illegális fémkereskedelem elleni még hatékonyabb fellépést.
MTI