Matolcsy: lezárult a nagy átalakítások kora
"Lezárult a nagy átalakítások korszaka, mely az elmúlt évben fontos változásokat hozott a politikai, az üzleti-gazdasági és a szellemi életben" - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt követően, hogy Orbán Viktor a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel tárgyalt csütörtökön. Ezzel a kormány új korszakot nyit, megkezdődik a konszolidáció korszaka.
Matolcsy kiemelte: az új korszak azt jelenti, hogy a jövőben minden lényeges kérdésben közösen alakítják ki álláspontjukat a felek, ennek kerete a versenyszektor és a kormány új állandó konzultációs fóruma lesz, mely ma megalakult. Ez hivatott arra, hogy a nagy kérdésekben a versenyszektoron belül a munkaadók, a munkavállalók és a kormány szempontjait egyeztesse.
A fentiek mellett arról is döntöttek ma, hogy az állandó fórum mellett létrejön egy monitoring bizottság, mely elemzéseket, visszajelzéseket készít arról, hogy az egyes átalakítások hogyan működnek a gyakorlatban. Megállapodtak a felek arról is, hogy két munkacsoport jön létre, melyek a bérkompenzáció és a növekedési paktum kérdéseit vitatják meg. "A bérkompenzáció terén a kormány azt kérte, hogy az egykulcsos adóra való végső átállással kapcsolatos problémákat közösen rendezzük" - emelte ki Matolcsy.
"Továbbra is ragaszkodunk ahhoz, hogy az átalakításokkal senki nem járhat rosszabbul. Erre a célra 21 milliárd forintos bérkompenzációs keretet különített el a kormány a 2012-es költségvetésben a versenyszféra számára, a közszférában pedig teljes kompenzáció lesz 64 milliárd forintból" - emelte ki a nemzetgazdasági miniszter.
Májusban még ki voltak akadva
Mint emlékezetes, idén májusban az új Munka Törvénykönyvének benyújtásakor derült ki, hogy a kormány a jövőben felszámolja az Országos Érdekegyeztetési tanácsot (OÉT), mely a munkaadók, a munkavállalók és a kormány háromoldalú egyeztető fóruma volt. A terv az volt, hogy a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban a kormány már nem vesz részt, a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell majd megegyezniük a fontos kérdésekben.
A törvénytervezet benyújtásakor a szakszervezetek vezetői "kiakadtak" a kormány tervén. "Ez nem átalakítás, mivel a kormány erőszakkal döntött, az átalakítás pedig egyeztetést feltételez" - mondta feldúltan Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke. Hozzátette: ami jelenleg Magyarországon folyik, az "a legsötétebb Balkán" - mondta idén májusban az mfor.hu kérdésére.
A mai bejelentés azonban azt jelenti, hogy engedett a kormány, és visszatér a tárgyalásokba, vagyis újra lesz háromolodalú érdekegyeztetés Magyarországon. "A döntés azért fontos, mert a versenyszférában eddig nem működött érdekegyeztetés, a szakszervezetek követelése volt, hogy álljon vissza a háromoldalú folyamat. Sőt, a Liga és a Munkástanácsok sztrájkot is kilátásba helyeztek" - mondta a megegyezés utáni sajtótájékoztatón Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke. Hozzátette: számukra az sem mellékes, hogy a szakszervezetek beleszólhatnak majd a nyugdíjrendszer átalakításába.
"Mi mindig kiálltunk a háromoldalú egyeztetések mellett, a jövőben minden olyan jogosultságot, ami korábban az OÉT-nél volt, ez az új testület fog gyakorolni. A mai egyeztetésen a miniszterelnök tájékoztatott bennünket az ország gazdasági stratégiájáról, örömmel fogadtuk például azt, hogy a kormány megvétózta azt az egyéni javaslatot, mely az iparűzési adó emeléséről szólt, hiszen minden elvett forint fáj a vállalkozóknak" - emelte ki a sajtótájékoztatón Demján Sándor, a Vállalkotók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke. Hozzátette: csak reménykedni tudnak abban, hogy a kormány tartja is magát ahhoz, amit ígért.
"Politikai indíttatású támadás folyik Magyarország ellen"
Továbbra is szükségünk van az IMF védőhálójára, a jelek szerint január első felében megkezdődhetnek a tárgyalások, melyekhez a kormány komoly reményeket fűz - mondta Matolcsy. Hozzátette: olyan megállapodást céloznak meg, amely nem lehívásra, hanem az elővigyázatosságra megy.
"Politikai indíttatású támadás folyik Magyarország ellen. A magyar gazdaság fundamentumai erősek, ugyanakkor sebezhetősége magas, mivel az eurózóna válsága mélyül. A Standard & Poor's nem várta meg, hogy a félelmek igazolódnak-e be a jegybanktörvénnyel kapcsolatban, ez mutatja, hogy más volt a motivációja" - mondta a miniszter hazánk szerda esti leminősítéséről.
Beke Károly
mfor.hu