4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Januárban a kereskedelmi bankok háztartási hitelállománya közel 600 milliárd forinttal esett vissza, ezzel szemben a szövetkezeti hitelintézetek esetében 29 milliárdos emelkedést mutatnak a legfrissebb statisztikai adatok. Mfor.hu-háttér.

A takarékok a nyertesei a végtörlesztésnek

A végtörlesztéssel kapcsolatban többen a szövetkezeteket nevezték meg lehetséges nyerteseknek, amit a PSZÁF januári adatokkal frissített idősora igazol is. A náluk lévő háztartási hitelállomány decemberhez képest 29 milliárdos, vagyis 7 százalékos növekedést mutat: így az állomány januárban már 448,5 milliárd forintot tett ki. Ez a korábban említett állományváltozás egyébként megfelel a korábbi trendnek, miszerint október óta növekszik a szektorban lévő hitelek nagysága. Ehhez egyébként a forinthitelek növekedése járult hozzá, a devizahitelek állománya ugyanis a végtörlesztés miatt fokozatosan mérséklődött. Ha ugyanis a háztartási hitelállományon belül a devizahiteleket nézzük, látható, hogy a 15 milliárdos decemberi összege 13 milliárdra csökkent, ami 15 százalékos visszaesést jelent. A részvénytársasági hitelintézetek esetében is egyébként mindössze egy százalékkal volt magasabb az állománycsökkenés (16 százalék), vagyis kijelenthető, hogy arányaiban egyforma mértékben csökkent a devizahitelek állománya.

A takarékok forinthitelei a kínált kedvező kamatozású konstrukcióknak köszönhetően egy hónap alatt 3,4 milliárddal emelkedtek, ami 3 százalékos változást jelent. Az elmúlt hónapokhoz képest ez megugrásnak is nevezhető, hiszen míg októberről novemberre alig pár százmilliós emelkedés volt, decemberben közel 2 milliárdos. Ehhez a végtörlesztés is hozzájárult, hiszen a PSZÁF közleménye szerint "a szektor januárban a végtörlesztés miatti deviza hitelállomány csökkenésnél közel 33 milliárd forinttal több forint kiváltó hitelt nyújtott, döntően a más hitelintézeteknél végtörlesztőknek". A lakossági hitelállomány növekedés egyébként 34,4 milliárd volt. Ez azt jelenti, hogy a végtörlesztés nélkül januárban a hitelállomány stagnálást mutatott volna a növekedés helyett.

A hitelekkel ellentétben a betétállomány kisebb mértékű csökkenést szenvedett el decemberről januárra, melyből egyébként kiemelkedik a devizabetétek állománya. A 3,1 milliárdos csökkenés 14 százalékos visszaesésnek felel meg, mivel azonban ez a típus csak kis súllyal szerepel a teljes háztartási betétállományba, így az csak összességében 1 százalékkal mérséklődött januárban.

Táblázatunk részletezi a változásokat, ám azt meg kell említeni, hogy mivel a háztartási hitelállomány az egyéni vállalkozókat is tartalmazza, mi kizárólag a lakossági hitelek változásaira fókuszáltunk.

Csökkenő hitel- és betétállomány a bankoknál

A kereskedelmi bankok esetében a hitel- és a betétállomány is csökkenést mutatott januárban előző hónaphoz képest. A lakosság által felvett 6816 milliárdos hitelállomány 8 százalékkal alacsonyabb az előző havinál. Ebből a deviza alapú hitelek 16 százalékos visszaesése a végtörlesztéssel is indokolható. Egy hónap alatt több mint 400 milliárddal 2113 milliárdra esett vissza az állomány nagysága.

Ha nem lett volna a végtörlesztés, akkor a PSZÁF szerint 0,1 százalékkal csökkent volna a hitelintézetek háztartási hitelállománya, ami ugyanakkor jelentős javulást mutatott volna az előző havi változáshoz képest. 2011 decemberében ugyanis a végtörlesztés nélküli havi visszaesés meghaladta volna az 1 százalékot.

A betétállomány a decemberi szezonális megugrása miatt januárban jelentősebb mértékben, 4 százalékkal esett vissza. A pénzügyi felügyelet gyorselemzése szerint a háztartási betétállomány csökkenése meghaladta azt az összeget, amennyivel a háztartások kiváltó forinthitel segítsége nélkül végtörlesztettek.

Mindenhol csökkenés

Ha a három szektor (részvénytársasági, szövetkezeti hitelintézetek, és hitelintézeti fióktelepek) adatait összesítjük, akkor lehet látni, hogy a pénzügyi szektor deviza alapú termékei jelentős csökkenésen estek át a lakossági területen. A hitelek 422 milliárddal, vagyis 16 százalékkal, a devizabetétek pedig 111 milliárddal (10 százalékkal) alacsonyabb állománnyal rendelkeznek, mint decemberben. Így a teljes hitelállomány 606 milliárddal, vagy 7 százalékkal 7883 milliárdra mérséklődött, a betétállomány januári 13 406 milliárdos nagysága pedig 4 százalékkal, vagyis 505 milliárddal kevesebb, mint decemberben volt.

A táblázat alapján az is kiderül, hogy mivel a hitelállomány 606 milliárddal, a betétállomány pedig 505 milliárddal csökkent januárban, a különbözetként megjelenő, (valószínűleg) végtörlesztéshez felhasznált 101 milliárd forint bankrendszeren kívüli megtakarításból származik.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!