A takarékok a nyertesei a végtörlesztésnek
A végtörlesztéssel kapcsolatban többen a szövetkezeteket nevezték meg lehetséges nyerteseknek, amit a PSZÁF januári adatokkal frissített idősora igazol is. A náluk lévő háztartási hitelállomány decemberhez képest 29 milliárdos, vagyis 7 százalékos növekedést mutat: így az állomány januárban már 448,5 milliárd forintot tett ki. Ez a korábban említett állományváltozás egyébként megfelel a korábbi trendnek, miszerint október óta növekszik a szektorban lévő hitelek nagysága. Ehhez egyébként a forinthitelek növekedése járult hozzá, a devizahitelek állománya ugyanis a végtörlesztés miatt fokozatosan mérséklődött. Ha ugyanis a háztartási hitelállományon belül a devizahiteleket nézzük, látható, hogy a 15 milliárdos decemberi összege 13 milliárdra csökkent, ami 15 százalékos visszaesést jelent. A részvénytársasági hitelintézetek esetében is egyébként mindössze egy százalékkal volt magasabb az állománycsökkenés (16 százalék), vagyis kijelenthető, hogy arányaiban egyforma mértékben csökkent a devizahitelek állománya.
A takarékok forinthitelei a kínált kedvező kamatozású konstrukcióknak köszönhetően egy hónap alatt 3,4 milliárddal emelkedtek, ami 3 százalékos változást jelent. Az elmúlt hónapokhoz képest ez megugrásnak is nevezhető, hiszen míg októberről novemberre alig pár százmilliós emelkedés volt, decemberben közel 2 milliárdos. Ehhez a végtörlesztés is hozzájárult, hiszen a PSZÁF közleménye szerint "a szektor januárban a végtörlesztés miatti deviza hitelállomány csökkenésnél közel 33 milliárd forinttal több forint kiváltó hitelt nyújtott, döntően a más hitelintézeteknél végtörlesztőknek". A lakossági hitelállomány növekedés egyébként 34,4 milliárd volt. Ez azt jelenti, hogy a végtörlesztés nélkül januárban a hitelállomány stagnálást mutatott volna a növekedés helyett.
A hitelekkel ellentétben a betétállomány kisebb mértékű csökkenést szenvedett el decemberről januárra, melyből egyébként kiemelkedik a devizabetétek állománya. A 3,1 milliárdos csökkenés 14 százalékos visszaesésnek felel meg, mivel azonban ez a típus csak kis súllyal szerepel a teljes háztartási betétállományba, így az csak összességében 1 százalékkal mérséklődött januárban.
Táblázatunk részletezi a változásokat, ám azt meg kell említeni, hogy mivel a háztartási hitelállomány az egyéni vállalkozókat is tartalmazza, mi kizárólag a lakossági hitelek változásaira fókuszáltunk.
Csökkenő hitel- és betétállomány a bankoknál
A kereskedelmi bankok esetében a hitel- és a betétállomány is csökkenést mutatott januárban előző hónaphoz képest. A lakosság által felvett 6816 milliárdos hitelállomány 8 százalékkal alacsonyabb az előző havinál. Ebből a deviza alapú hitelek 16 százalékos visszaesése a végtörlesztéssel is indokolható. Egy hónap alatt több mint 400 milliárddal 2113 milliárdra esett vissza az állomány nagysága.
Ha nem lett volna a végtörlesztés, akkor a PSZÁF szerint 0,1 százalékkal csökkent volna a hitelintézetek háztartási hitelállománya, ami ugyanakkor jelentős javulást mutatott volna az előző havi változáshoz képest. 2011 decemberében ugyanis a végtörlesztés nélküli havi visszaesés meghaladta volna az 1 százalékot.
A betétállomány a decemberi szezonális megugrása miatt januárban jelentősebb mértékben, 4 százalékkal esett vissza. A pénzügyi felügyelet gyorselemzése szerint a háztartási betétállomány csökkenése meghaladta azt az összeget, amennyivel a háztartások kiváltó forinthitel segítsége nélkül végtörlesztettek.
Mindenhol csökkenés
Ha a három szektor (részvénytársasági, szövetkezeti hitelintézetek, és hitelintézeti fióktelepek) adatait összesítjük, akkor lehet látni, hogy a pénzügyi szektor deviza alapú termékei jelentős csökkenésen estek át a lakossági területen. A hitelek 422 milliárddal, vagyis 16 százalékkal, a devizabetétek pedig 111 milliárddal (10 százalékkal) alacsonyabb állománnyal rendelkeznek, mint decemberben. Így a teljes hitelállomány 606 milliárddal, vagy 7 százalékkal 7883 milliárdra mérséklődött, a betétállomány januári 13 406 milliárdos nagysága pedig 4 százalékkal, vagyis 505 milliárddal kevesebb, mint decemberben volt.
A táblázat alapján az is kiderül, hogy mivel a hitelállomány 606 milliárddal, a betétállomány pedig 505 milliárddal csökkent januárban, a különbözetként megjelenő, (valószínűleg) végtörlesztéshez felhasznált 101 milliárd forint bankrendszeren kívüli megtakarításból származik.
Székely Sarolta
mfor.hu