3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a Japán földrengéstől az eurózóna adósságválságán keresztül az arab-világban folyó felkeléseken át számos esemény fenyegeti a világgazdaság felépülését, kezd normalizálódni a gazdasági környezet, amiből Magyarország is profitálhat, derül ki a Commerzbank elemzéséből.

A megnövekedett kockázatvállalási hajlandóságnak köszönheti hazánk a múlt heti dollárjegyzés átütő sikerét, és a forint árfolyamának emelkedését az elmúlt hónapban, írja a bank. Az idei növekedés meghaladhatja a 3 százalékot, ám az infláció is magasabb lehet a kormány által tervezett 4 százaléknál, többek között a magas olajárnak is köszönhetően.

A lengyel gazdaságon is látni, hogy a Kelet-közép európai térség kezd magára találni, és hazánkhoz hasonlóan ott is az infláció növekedése okozhat problémákat, ami ellen a lengyel jegybank 25 bázispontos kamatemeléssel igyekezett védekezni áprilisban.

A legfontosabb hazánkat érintő fejlemények a bank szerint ahhoz köthetőek, hogy sikerrel jár-e az Európai Bizottság a kormány által bevezetett különadók terén. Noha a pénzintézet szerint ez alapvetően pozitív fejlemény volna, ám rövidtávon komoly fiskális problémákat okozhat.

Már nem kell Svájcba menekülni

Jó hír lehet viszont a devizahitelesek számára, hogy a megnövekedett kockázatvállalási kedvnek köszönhetően megszűnik a svájci frank menekülővaluta státusza, aminek köszönhetően az megkezdheti a korábbi, válság előtti szintre gyengülését, igaz ez hosszabb időt vesz igénybe, hiszen a piacok már elkezdték beárazni a svájci jegybank júniusi kamatemelését.

A világgazdaság előtt álló lehetőség kapcsán az Egyesült Államok idei kilátásait lefelé módosította, és az eurózóna kilátásait is vérszegénynek ítéli a pénzintézet. Ugyanakkor az EKB kamatemelése már jelzi, hogy Európa lassan túljut a válság azon szakaszán, amikor továbbra is monetáris élénkítésre van szükség. Az emelés hatására várhatóan az euró újra erősödni kezd a dollárral szemben és a svájci frankkal szemben is elmozdult a korábbi mélypontról. A német gazdaságnak különösen jót tesz, hogy a kamatemelés mellett alapvetően laza maradt az európai monetáris politika.

A német gazdaság helyzete egyébként is kedvező, a bank szerint továbbra is növekedési pályán marad hazánk legfontosabb gazdasági partnere. A Japán földrengés, és az emelkedő olajárak ugyan tekinthetőek külső sokknak, ám ezek hatása alapvetően csekély lehet. A német növekedés hazánk számára is jó hír, hiszen legnagyobb exportpartnerünkkel együtt mozog a magyar kibocsátás. A legnagyobb veszély, ami a német gazdaságra leselkedik az infláció emelkedése, azonban a bérek stagnálása ezt a tendenciát is enyhíti valamelyest.

A Commerzbank szerint lassan a tengerentúlon is be kell hogy induljon a kamatemelési ciklus, amit a növekvő infláció is támogat. Igaz, a Fed szerint az energiaárak emelkedése csupán ideiglenes, amit az is jelezhet, hogy egyelőre nem alakult ki inflációs nyomás a béreken. A kvantitatív lazítás második lépcsőjének nyárközepi lejárását követően azonban várhatóan nem folytatódik a további monetáris élénkítés. A bank szerint azonban a monetáris politika lassan követi a változásokat a reálgazdaságban, így a teljes fordulat csak 2012-re várható a Fed politikájában.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!