Az első kilenc havi kivitel értéke 16 181 milliárd forint (60 milliárd euró), a behozatalé 14 697
milliárd forint (54 milliárd euró) volt, a kivitel volumene 12, a behozatalé 9 százalékkal haladta meg az előző évi szintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 1483 milliárd forintot (5451 millió eurót) tett ki, 400 illiárd forinttal (1516 millió euróval) többet, mint 2010 azonos időszakában.
A 2011. január–szeptemberi forgalom forintban mért árszínvonala importban 2,7, exportban
1,5 százalékkal emelkedett 2010. január–szeptemberhez viszonyítva. A cserearány 1,2 százalékkal romlott. A forint a dollárhoz viszonyítva közel 8, míg az euróhoz képest mintegy 1,5 százalékkal értékelődött fel.
A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközözök export- és importvolumene 11, illetve 6 százalékkal bővült 2011 első kilenc hónapjában. Bár az első negyedévben még közel 20 százalékos volt a volumen növekedésének üteme mindkét forgalmi irányban, a második és a harmadik negyedévben a kivitelé egyszámjegyűre lassult, a behozatal szintje a bázis körül alakult. E folyamatokat a híradás-technikai, a hangrögzítő és -lejátszó készülék csökkenő forgalma határozta meg. A legnagyobb visszaesést a tv-készülékek és alkatrészeinek kereskedelmében mértük. Ezzel szemben az általános rendeltetésű ipari gép és közúti jármű export- és import-, továbbá a villamos gép, villamos készülék kivitelének volumene az időszak egészében dinamikusan nőtt.
A feldolgozott termékek kivitelének volumene 16, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint 2010.
január–szeptemberben. Az árufőcsoporton belül a gyógyszer, gyógyszerészeti termékek mindkét irányú forgalmának növekedési üteme az első féléves kiugró teljesítményt követően a harmadik negyedévben némileg visszaesett. Átlag felett bővült a gumigyártmány exportjának és importjának, illetve a szakmai, tudományos ellenőrző műszer kivitelének volumene az élénkülő autóipari keresletnek köszönhetően.
Az energiahordozók importvolumene 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az időszakon belül ellentétesen alakult a két legnagyobb súlyú árucsoport behozatalának volumene: a kőolaj és kőolajtermékeké az első félévet jellemző kétszámjegyű növekedést követően a harmadik negyedévben némileg csökkent, míg a természetes és mesterséges gázé a 20 százalékot meghaladó visszaesés után már 12 százalékkal bővült. 2011 első kilenc hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene alig változott, míg a behozatalé 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A negyedéves adatok ennél az árufőcsoportnál is csökkenő tendenciát mutatnak. A kivitelben meghatározó súlyt képviselő gabona és gabonakészítmény exportjának volumene március óta jelentősen alatta maradt a bázishavi szinteknek, így az időszak egészében 13 százalékkal esett vissza. Jelentős volt a hús- és húskészítmény mindkét irányú forgalmának, továbbá az élő állat exportjának volumennövekedése. Ez utóbbit a szarvasmarha – uniós támogatással ösztönzött – török relációjú értékesítése okozta.
Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2011 első kilenc hónapjában a
kivitelben 10, a behozatalt tekintve 12 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét nézve 22 milliárd forinttal nőtt: ezen belül az új tagállamok esetében 222 milliárd forinttal javult, míg a régi tagállamok vonatkozásában 200 milliárd forinttal romlott az egyenleg.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene dinamikusan, 18 százalékkal bővült, ezzel szemben az import stagnált a bázisszinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 583 milliárd forint volt, 378 milliárd forinttal kevesebb, mint 2010 első kilenc hónapjában. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum jelentősen, 575 milliárd forinttal mérséklődött, míg az EU-n kívüli európai országokkal szemben az egyenleg 184 milliárd forinttal romlott.
mfor.hu